Skocz do zawartości


Zdjęcie

Porozmawiajmy o hodowli trzody chlewnej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
101 odpowiedzi w tym temacie

#1 rolnik515

rolnik515

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów

Napisano 12 grudzień 2014 - 14:55

Hej dzisiaj pogadamy o hodowli Trzody Chlewnej.Piszemy Wszystko co ktoś wie o tej hodowli.
  • 0

#2 Robert ;-)

Robert ;-)

    Duży Robert;-)

  • Super Moderator
  • 8014 postów

Napisano 12 grudzień 2014 - 15:18

Ja powiem tak, mam dwa kojce w nich pasniki i poidla wstawiam 5 sztuk i daje raz na jakiś czas pasze i czekam aż urosną.to tak w skrócie.
  • 0

#3 damianus87

damianus87

    Majster

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 303 postów

Napisano 12 grudzień 2014 - 15:47

Kiedys utrzymywaliśmy sporo prosiaków, tuczyliśmy i sprzedawaliśmy. Lecz z każdym rokiem bylo coraz gorzej z cena i problemami z zaproszeniami macior. Wiec z każdym rokiem zmniejszaliśmy hodowle świń i powiększaliśmy stado bykow. Na dzien dzisiejszy hoduje ok 40 opasow w różnym wieku i żadnej świni.
  • 0

#4 kubusjettaII

kubusjettaII

    moderator forum

  • Super Moderator
  • 1627 postów

Napisano 12 grudzień 2014 - 16:23

Ja kupuję prosięta obecnie mam 6 większych i 5 zupełnie małych prosiąt. Dorosną i pójdą na kiełbasę. Zastanawiam się nad zakupem maciory...
  • 0

#5 Robert ;-)

Robert ;-)

    Duży Robert;-)

  • Super Moderator
  • 8014 postów

Napisano 12 grudzień 2014 - 17:10

I to byłby dobry pomysł masz swoje prosieta, ja też chciałem zostawić jedną na maciore ale się nie nadawała,w każdym razie można nadwyżkę na targu sprzedać.
  • 0

#6 Tobiasz

Tobiasz

    Bywalec

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisano 12 grudzień 2014 - 20:04

Robercie a jakie masz kojce wymiary Ja mam tak 2.5 na 2.5 m i zastanawiam sie ile mógł bym tam wstawić sztuk :)

Pozdrawiam :)
  • 0

#7 Robert ;-)

Robert ;-)

    Duży Robert;-)

  • Super Moderator
  • 8014 postów

Napisano 12 grudzień 2014 - 21:08

Jeden mam 2x2 a drugi 2x4 w tym większym było nawet 8 sztuk kiedyś, teraz max 3 i w mniejszym dwie sztuki.
  • 0

#8 Vademecum

Vademecum

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 8628 postów

Napisano 12 grudzień 2014 - 21:28

Na tucznika powinno być 1 x 1 ( metr kwadratowy ) Ale ,żeby coś z tego było, żeby się nie pozagryzały to muszą być bardzo dobre warunki. Wentylacja, ciepło, czysta woda do oporu (poidło 1 na 5 sztuk ) ruszt, albo sucha ściółka - nie może być syfu...
Wiadomo pasza, wszystkie muszą mieć dostęp do koryta w jednym czasie no chyba, że w systemie do woli - 1 dziura na 10 ryjów, ale nie może paszy braknąć. Jak braknie cza wiadro sypnąć na ściułkę bo zdemolują siebie i paśnik :)
Jeśli nie jesteś wstanie zagwarantować takich warunków to świnia musi mieć więcej miejsca.
Lata temu wybrałem 30 takich zdychów i wypuściłem w ogrodzenie 100x 80 m na całe lato. Urosły i nic nie zdechło, ale przyrosty marne. Experymentowałem różne wariacje ze świniami.....
Temat morze..... Masz problem to pytaj.

Pozdrawiam.
  • 0

#9 rolnik515

rolnik515

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów

Napisano 13 grudzień 2014 - 15:00

Ja mam kojec 2,5x3 i chce tam wstawic 2 świnie żeby miały luz.
  • 0

#10 Robert ;-)

Robert ;-)

    Duży Robert;-)

  • Super Moderator
  • 8014 postów

Napisano 13 grudzień 2014 - 15:09

Spokojnie wystarczy nawet z zapasem luzu na sztukę.ja uważam że pasnik i poidlo to podstawa nawet na samej mące z żyta, pszenżyta, owsa trochę kuku i pszenicy i świnia rośnie dla siebie oczywiście!;-) ja daje małym pon zakupie worek koncentratu a potem tylko mąkę o jakiej pisałem.
  • 0

#11 rolnik515

rolnik515

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów

Napisano 13 grudzień 2014 - 19:26

No fakt faktem najpierw chciałem wstawić tam świnie wietnamskie.
  • 0

#12 simson54

simson54

    Super Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 722 postów

Napisano 13 grudzień 2014 - 20:12

Fajnie kolega wątek dodał nom wydaje mi się że teraz to o tucznikach to się będzie troszkę mówić bo cena jest kosmiczna żeby w skupie dostać za kilogram żywca 3,50 to torochę przesada bynajmniej dziś taka cena była u mnie jak rano odwoziłem swoje 15 sztuk masakra myślałem że jest troszkę ;lepiej poza tym prosiaki tanie niestety ja osobiście się na maciorach nie znam dlatego zawsze kupuje po kilka prosiąt albo na targowisku albo od jakiegoś znajomego mam kilka gródek w chlewiku i tam sobie je trzymam mają taką zabaweczke fajną od sufitu łańcuch a na nim koło od taczki powieszone i sobie ryjami uderzają w nie w drugiej grudce mam dwie opony luzem rzucone to tak samo się bawią jak na boisku :D z jednego końca na drugi paśników nie mam jedzenie sypię do koryta świnie trzymam od 3 lat i tak naprawdę na nich udało mi się jeden raz zarobić gdy w skupie płacili za tucznika ponad 5,50 a teraz szkoda gadać ....
  • 0

#13 rolnik515

rolnik515

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów

Napisano 14 grudzień 2014 - 09:22

NO!Tragedia świnie są na skraju opłacalności u nas głośne że jak tak dalej pójdzie to niestety gospodarstwa utrzymujące się z świń upadną.Jeden gościu powiedział tak jak my dostajemy mniej niż ich howanie to co to za interes.To wszystko wina Afrykańskiego pomoru świń.U nas trochę poszły w górę było po 3,20zł a są po 3,60 zł lecz to jeszcze mega mało.Pozdrwiam i życzę przeżycia tej cięzkiej chwili.
  • 0

#14 rolnik515

rolnik515

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów

Napisano 17 grudzień 2014 - 13:36

Mam problem czy to wyjdzie na kalkulacje.Otóż chce sobie kupić 2 świnie na własne mięso i czy warto bo prosiaki mam już załatwione za 250 zł.Pasze będe kupywał TANIO bo 30zł za 25kg.Do tego jeszcze będę chował na zlewkach i posiekanych pokrzywach :D .Czy jest tu kalkulacja. :P
  • 0

#15 Robert ;-)

Robert ;-)

    Duży Robert;-)

  • Super Moderator
  • 8014 postów

Napisano 17 grudzień 2014 - 13:41

Ja kupuję kilka prosiakow rocznie większość dla siebie, ostatnio płaciłem 140 zł za sztukę, pasze czytaj żyto pszenżyto i owies mam swój, a kuku i pszenice kupuje
na początek kupuje worek koncentratu potem samą mąkę jedzą.
nie liczę jak wychodzi koszt ale wiem ze mięso dobre, i na pewno taniej wyjdzie jak kupić mięso w sklepie.
  • 0

#16 kubusjettaII

kubusjettaII

    moderator forum

  • Super Moderator
  • 1627 postów

Napisano 17 grudzień 2014 - 14:33

w zależności kto czego oczekuje, znaczy się jakiego zarobku. Sam kupuję prosięta, odchowam, ubijam, przerabiam i... Rzeźnika muszę zapłacić, dodatki typu wołowina i kasza również doliczając wodę i prąd. Paszę (czytaj zboże typu jęczmień, pszenicę itp) mam swoje, a koncentratów zjadają dwa worki niektóre mioty trzy. Raz w miesiącu mam ciepłą kiełbasę i kaszankę i powiem szczerze że nie jest źle, a wiem że nawet gdyby przyszło kupić świnie odchowane gotowe do uboju też w kieszeni zostanie...
  • 0

#17 Vademecum

Vademecum

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 8628 postów

Napisano 17 grudzień 2014 - 16:02

Sposób na kryzys, ale mi zbrzydła ta robota. Jeszcze kilka lat temu dwie miesięcznie u mnie szły na wyroby, a na święta to nawet kilkanaście z tym, że większość na mięso.....
  • 0

#18 simson54

simson54

    Super Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 722 postów

Napisano 17 grudzień 2014 - 17:46

mieć swoje a kupić w sklepie gdy cena schabu kosztuje 20 zł za kilo ..... przy takich cenach jak dziś warto ją zabić i przerobić w kiełbase tak jak kolega pisze co swoje to swoje wiadomo co sie daje a tam nie wiadomo z kąd itd
  • 0

#19 rolnik515

rolnik515

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów

Napisano 18 grudzień 2014 - 11:30

Dziękuje za szybkie odpowiedzi jednak kupuje 2 prosiaki i do tego kupie kilka małych sztuk świni wietnamskiej.Na dalszy rozród i na handel :D Mam dwa kolce jeden 2,5x3 i jeszcze trochę mniejszy 2,5x2 m :) Wstawię wam zdjęcia na wiosnę moich prosiaków,a jak chcecie to mogę wstawić zdjęcia królików.
  • 0

#20 Robert ;-)

Robert ;-)

    Duży Robert;-)

  • Super Moderator
  • 8014 postów

Napisano 18 grudzień 2014 - 12:02

Wszelkie zdjęcia zawsze mile widziane;-)
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych