Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ogrodzenie elektryczen na dziki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kropacz

Kropacz

    Użytkownik

  • Użytkownik.
  • PipPip
  • 30 postów

Napisano 07 styczeń 2013 - 21:42

Chciałbym wykonać ogrodzenie elektryczne sieciowe upraw (kukurydzy i innych) wokół mojej posesji głównie przeciw dzikom. Wstępnie jak policzyłem ogrodzenie będzie mieć około 1km (do 1km)obwodu. W tym obwodzie na pewno będą dwie bramy. I tu mam pytanie. Bo jedna z bram będzie u właściwej bramy posesji: Czy możliwe jest zrobienie bramy w oparciu o o istniejącą bramę posesji tylko przez zastosowanie zakopanego przewodu podłączeniowego w izolacji zamykającego obwód. Tak mi byłoby najwygodniej najbezpieczniej. Druga brama mogłaby być standardowa w oparciu o elastyczne sprężyny. Jaki elektryzator sieciowy nadaje się głównie na dziki. Ogrodzenie chciałbym wykonać w oparciu o paliki drewniane i izolatory oraz drut stalowy. I tu kolejne pytania, jakiej grubości drut?, czy przy równym terenie wystarczą dwa rozmieszczenia drutów na wysokości około 30cm i 50-55cm? W jakiej odległości te paliki ustawić , co 10m będzie dobrze ? Co jeszcze powinienem zastosować w takim ogrodzeniu? I czy tego rodzaju ogrodzenie musiałbym zwijać na zimę, bo tak zaplanowane ogrodzenie byłoby już jako stałe? Proszę o poradę
  • 0

#2 DuzyGrzegorz

DuzyGrzegorz

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 3601 postów

Napisano 07 styczeń 2013 - 23:00

Przewód wysokiego napięcia do pastucha elektrycznego przystosowany do zakopania w ziemi kosztuje ok. 3,50 PLN za 1 m. Nim możesz zrobić wszelkie połączenia i obejścia np. bramy. Ze zwykłym przewodem nie kombinuj bo zniszczysz elektryzator. Na dziki to pastuch o energii impulsu co najmniej 5 J. Słabsze, ale nie mniej niż 3 J wymagają bardzo czystego terenu. Drut daj na wysokości 40-45 cm i 70-75 cm. Dorosły dzik prowadzący stado na wysokości 70-75 cm ma nos, a to najbardziej wrażliwa część ciała dzika. Możesz dać jeszcze trzeci na wysokości 25 cm jak masz elektryzator ponad 5 J z uwagi na to, że trudno utrzymać czystość na tej wysokości i powoduje straty energii. Paliki daj wg potrzeby tak, aby druty nie znajdowały się niżej lub wyżej niż podałem. Najlepiej daj ocynkowaną linkę stalową, ale jeżeli uznasz że jest zbyt droga to daj drut ocynkowany. Naprawy zerwania ogrodzenia są proste i chyba nie warte wydatku na linkę. Co do średnicy drutu to ja bym dał normalny 1,2 mm, ale możesz dać grubszy, ale nie więcej niż 2 mm bo im grubszy tym mniej wygodny w użyciu, ale to tylko moja subiektywna opinia której nie będę bronił. Sam jestem ciekaw jak inni wypowiedzą się w tej kwestii.
  • 0

#3 jacob

jacob

    Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 289 postów

Napisano 08 styczeń 2013 - 08:57

Zgadzam się co do mocy elektryzatora, zalecałbym minimum 5 J, z tego co rozmawiałem z kołami myśliwskimi, 3 J mogą, ale nie muszą wystarczyć. Najgorzej jest dzika nauczyć co słabszego impulsu, później może się przyzwyczaić.
Mam inne zdanie co do przewodu, mianowicie osobiście wolałbym wybrać linkę stalową 1,2 mm niż zwykły drut 1,2 mm. Linka jest lepsza pod kilkoma względami. Pierwszy to wytrzymałość na zrywanie 250 kg, drut jedynie ok. 30 kg. Drugi to układanie na ogrodzeniu - drut nie zachowa naprężenia przez dłuższy czas. Trzeci linkę możesz zwijać, z drutem to wiadomo.
Słupki polietylenowe można co 5 - 6 metrów a nawet więcej stawiać, jednak najważniejsze będą słupki drewniane, pomiędzy którymi będziesz naciągał linię ogrodzenia.
  • 0

#4 zielarz

zielarz

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 08 styczeń 2013 - 19:06

Postawcie ambonę i każdy myśliwy skorzysta u mnie tak jest i problem dzików powoli zanika co róż jakiś i koczuje w nocy na ambonie.
  • 0

#5 Kropacz

Kropacz

    Użytkownik

  • Użytkownik.
  • PipPip
  • 30 postów

Napisano 09 styczeń 2013 - 23:16

Tak z ta amboną to dobry pomysł ale ja mam obawy. Bo mysliwi na tych ambonach siedzą jak im się chce, i ambona nic nie gwarantuje. Rozmawiałem nawet z kołem i chą mi się dołożyć do zakupu ogrodzenia. Mam kupić pastuch elektryczny w sklepie internetowym, mysliwi doradzili mi zakup elektrzatora chapron sec 15000 takie w kole łowieckim uzywają i dają gwarancję. Wprawdzie jeszcze zima trwa ale lada moment ogrodzenie elektryczne będzie potrzebne.
  • 0

#6 VoYtek8

VoYtek8

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 2648 postów

Napisano 12 styczeń 2013 - 17:25

Z tymi dzikami to jest teraz jakaś inwazja albo i gorzej, na szczęście na moich polach ich nie ma ale są rejony gdzie ludzie ziemniaki sadzą 3 razy w roku i ani razu ich nie kopią albo wogle nie koszą łąk bo nie da sie wjechać tak jest zryte wszędzie. Lisów teraz też jest za dużo niby je truli ostatnio latem ale niewiele to dało. Teraz nie ma już na łąkach kuropatw, bażantów tak jak kiedyś. Te ambony to i u mnie w okolicy są ale puste z resztą dzików jest za dużo żeby je wystrzelić. Pastuch jest konieczny i to o dużym napięciu conajmiej 5 J a najlepiej więcej. I linka by była lepsza niż dut bo po penym czasie drut się zniszczy a linka wytrzyma o wiele więcej, fakt że koszta wyższe ale to byłby zakup na długie lata
  • 0

#7 pastuchelektryczny

pastuchelektryczny

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 03 listopad 2014 - 14:55

Drut polecam o grubości 2,0 lub 1,6 . Słupki ustawić co 6-8 metrów jeśli w miarę równe podłoże to 10 metrów też będzie ok. Elektryzator co najmniej 5 J energii rozładowania. Ja mam 8 Jouli i Trzepie aż miło ale trzeba to dobrze uziemić ja u siebie wkopałem trzy metrowe bolce no i taki niebieski specjalny kabel połączyć mi doradzili od elektryzatora do drutu.
  • 0

#8 Vademecum

Vademecum

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 8628 postów

Napisano 03 listopad 2014 - 20:50

Po wypłaceniu w zeszłym roku odszkodowania koło łowieckie postawiło u mnie 30 ambon. Na drugi dzień przeciągnąłem na każdej cieniutką nitkę. Po miesiącu tylko na dwóch były zerwane ! Tyle dają ambony. Pic na wodę!!!!
Powiedzieli mi bym sobie ogrodził pastuchem.... 56 działek.
  • 0

#9 przemek2092

przemek2092

    V.I.P

  • Moderator
  • 1052 postów

Napisano 04 listopad 2014 - 22:21

56 działek grodzic to sporo ;P dobrze jeśli mamy kilka działem ale większych, sam tak zrobiłem bo nie dawało sie rady, teraz mam przynajmniej trochę spokoju ;)
  • 0

#10 rolnik1500

rolnik1500

    Farmer

  • Użytkownik.
  • PipPipPipPip
  • 219 postów

Napisano 14 marzec 2024 - 10:17

Powoli zbliża się znowu sezon na siewy kukurydzy. Dzików u nas w tym roku jest mnóstwo. Łąki pobuchtowane jak nigdy. Kukurydzy u nas wygląda że będą siać mniej to tym bardziej jak ja mam mieć 5 hektarów i w okolicy same zboża to przyjdą do mnie. Tym bardziej że mam obok taki stary kanał zarośnięty gdzie lubią siedzieć w krzakach. Rozmawiałam już z Myśliwymi i maja mi ufundować pastuch, trochę tam daleko od zabudowań ale da się podciągnąć zasilanie do elektryzatora.W tym roku dogadałem się że mi zafundują nowy elektryzator.

Pastuch elektryczny na dziki  - najlepszy model

Na dziki to już się przekonałem musi być mocny elektryzator. Musi kopać i to podstawa . Jak jest impuls elektryczny silny i ma wysokie napięcie to dziki nie podchodzą. Maja podpisaną umowę i dają mi ten pastuch elektryczny na dziki do odstraszania. Używają go na jelenie też i się sprawdza. Nie jest taki drogi 800zł , Pewnie koło łowieckie jak kupuje więcej to mają jeszcze taniej. Mówią ze całą dziką zwierzynę odstrasza. Zobaczymy jak się posieje kukurydze, pierwsze kilka nocy i będzie wiadomo.
  • 0

#11 Vademecum

Vademecum

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 8628 postów

Napisano 14 marzec 2024 - 19:58

cza być szaleńcem by siać kukurydze, z ukrainy sprowadzą po 500 zł
  • 0

#12 rolnik1500

rolnik1500

    Farmer

  • Użytkownik.
  • PipPipPipPip
  • 219 postów

Napisano 14 marzec 2024 - 20:28

No tak to prawda jeżeli chodzi o kukurydze na ziarno. Ale na kiszonkę jeszcze nie ma takiego mądrego co by sieczkę woził:)  


  • 0

#13 Vademecum

Vademecum

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 8628 postów

Napisano 17 marzec 2024 - 09:25

a to prawda,
  • 0

#14 owca

owca

    Użytkownik

  • Użytkownik.
  • PipPip
  • 44 postów

Napisano 18 marzec 2024 - 08:05

Ja uważam, że trzeba liczyć, że to wożenie to się kiedyś skończy. A wiosna przyszła i coś trzeba siać. Jak wyjdziemy z założenia, że nic się nie opłaca, to chyba od razu trzeba to wszystko rzucić i iść pracować do Lidla albo do Biedronki.....


  • 0

#15 Kargolcia

Kargolcia

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów

Napisano 11 kwiecień 2024 - 07:50

Pastuch to podstawa, u nas dzików jest bardzo dużo. Całe watachy grasują. Po 50 albo nawet więcej sztuk. Kiedyś tylko nocą były a przedwczoraj w biały dzień. Duże i małe prosiaczki - takie ładne w paski. 

Musi być że w lesie pokarmu nie ma i na pola wychodzą. U nas ryły na zaoranym po zeszłorocznej kukurydzy.    


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych