Skocz do zawarto艣ci


Zdj臋cie

Karmienie kur niosek - szczeg贸艂y.


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
49 odpowiedzi w tym temacie

#1 rolnik102

rolnik102

    Nowy

  • U偶ytkownik
  • Pip
  • 22 post贸w

Napisano 14 marzec 2014 - 20:03

Zak艂adam nowy watek o karmieniu 偶ywieniu kur niosek.

piszcie:
czym karmicie?
co polecacie?
jak wam si臋 to op艂aca?
ile poch艂aniaj膮?
jak cz臋sto karmicie swoje nioski?
jak wygl膮daj膮 koszty do zysku z jajek?
po ile sprzedajecie jajeczka?
i co jeszcze wam przyjdzie do g艂owy

najlepiej koszty np na 10 kurek wtedy ka偶dy skorzysta z rad;)
pozdrawiam

mo偶ecie napisa膰 jak zapobiegacie choroba i infekcja epidemia u kur w kurniku
  • 0

#2 pawel98k

pawel98k

    M艂odszy

  • U偶ytkownik
  • PipPip
  • 87 post贸w

Napisano 14 marzec 2014 - 20:30

owies,prz臋偶yto,pszenica,marchewka,ziemniaki,zielonka i witaminy
karmie 3 razy na dzie艅 600-650kg na miesi膮c
mam 150 kur i 80 jajek dziennie g贸ra 90
  • 0

#3 rolnik102

rolnik102

    Nowy

  • U偶ytkownik
  • Pip
  • 22 post贸w

Napisano 15 marzec 2014 - 18:09

Czemu tylko jedna odpowiedz piszcie 艣mia艂o:-)
bo mam dylemat znajomy mnie nastraszy艂 ze kury zjadaj膮 zbo偶e przyczepami i nic z tego niema wychodzi na 0 . ale w to nie wierze.
  • 0

#4 Robert ;-)

Robert ;-)

    Du偶y Robert;-)

  • Super Moderator
  • 8014 post贸w

Napisano 16 marzec 2014 - 08:04

Kolego kury np u mnie, maj膮 ca艂y czas dost臋p do paszy zbo偶owej, sypie w pa艣niki [mam ich kilka],i wod臋 w poid艂ach,
co do mieszanki to dostaj膮 pszenic臋 gryk臋 i mielon膮 kukurydz臋, o tego du偶y wybieg,
Je艣li chodzi o ilo艣膰 kur to mam ich ponad 30,a jajek 15 -16 jak na razie[tylko moje kury s膮 w r贸偶nym wieku po 10 szt z 3 lat]
a jajka sprzedaje po 80 gr i moje kury utrzymuj膮 jeszcze kaczki i g臋si;] wi臋c jaki艣 doch贸d z tego jest, tylko ja za te pieni膮dze kupuje pasze dla stada kaczek;] pozdrawiam
  • 0

#5 rolnik102

rolnik102

    Nowy

  • U偶ytkownik
  • Pip
  • 22 post贸w

Napisano 16 marzec 2014 - 12:16

o tez fajna sprawa;-)ja planuje na poczatek 50 po 2 msc 100 dobrych gatunkowo i mlodych
mam duzy dostep do kukurydzy ktora planuje suszyc i szatkowac puzniej.
slyszalem ze jak bede sypal same zboze to sie nie beda niosly to prawda?


  • 0

#6 Robert ;-)

Robert ;-)

    Du偶y Robert;-)

  • Super Moderator
  • 8014 post贸w

Napisano 16 marzec 2014 - 12:35

To nie prawda 偶e nie b臋d膮 si臋 nios艂y cho膰 jak kury s膮 za bardzo zapasione to nie艣no艣膰 spada;[ ale my艣l臋 偶eby nie przesadza膰 z kuku bo to du偶o bia艂ka,a ty chcesz 艂odygi kuku podawa膰 kurom tak zrozumia艂em ja te偶 zasieje w tym roku ze 40ar na pr贸b臋 ale wola艂 bym ziarno;] je艣li kupisz m艂ode i zdrowe kurki to jajek b臋dziesz mia艂 mn贸stwo i przez d艂ugi czas;]
  • 0

#7 pmaszka

pmaszka

    Nowy

  • U偶ytkownik
  • Pip
  • 18 post贸w

Napisano 16 marzec 2014 - 16:58

ja od dw贸ch lat mam 40 kur i podawa艂am im na pocz膮tku pasz臋 dla niosek bo niby bez tego kura si臋 nie niesie ale od roku kury nie dostaj膮 ani grama paszy i dalej si臋 nios膮 do tego kartofle ze szrutem (owies z 偶ytem) raz dziennie, nieraz dostaj膮 chleb namoczony ze szrutem. do tego sypie im od czasu do czasu ziarna owsa i raz w tygodniu dodaj臋 do kartofli zmielone skorupki od jaj do tego to co sobie same uzbieraj膮 z ziemi. Na 40 kur przynosz臋 oko艂o 25 jaj dzienne zim膮 troch臋 s艂abiej si臋 nios膮 zw艂aszcza jak s膮 mrozy.

co do koszt贸w to zborze mam swoje kartofle swoje wi臋c akurat ja nie czuj臋 tych koszt贸w. Jaja sprzedaj臋 po 60gr za sztuk臋 i klient贸w mam sporo. Jak kto艣 ju偶 raz we藕mie jajka to wr贸ci po nast臋pne
  • 0

#8 rolnik102

rolnik102

    Nowy

  • U偶ytkownik
  • Pip
  • 22 post贸w

Napisano 16 marzec 2014 - 17:57

Chodzi mi o kolby kukurydzy bez 艂odyg:-)
  • 0

#9 Robert ;-)

Robert ;-)

    Du偶y Robert;-)

  • Super Moderator
  • 8014 post贸w

Napisano 16 marzec 2014 - 18:04

A to takie buty;] zmyli艂o mnie 偶e szatkowa膰 b臋dziesz,kuku jest dobr膮 pasz膮;] ja kupuj臋 i mieszam z innymi zbo偶ami ale mi to sporo wychodzi tego towaru;]
  • 0

#10 wiejskie偶ycie

wiejskie偶ycie

    V.I.P

  • U偶ytkownik
  • 2290 post贸w

Napisano 16 marzec 2014 - 18:10

Wprawdzie niosek nie mam w og贸le, ale jednak 34 kurki z kogutami w podw贸rku chodzi sobie, wi臋c napisz臋 i Ja. :)
Karmi臋 pszenic膮, j臋czmieniem, owsem (codziennie), burakami pastewnymi, dyni膮, kabaczkami (w okresie ich posiadania w piwnicy), gotowanymi ziemniakami (zawsze po obiedzie), koniczyn膮 (sezon letni i pocz膮tek jesieni), kapust膮 (szatkowan膮 na tarce o du偶ych oczkach), jab艂kami (w postaci ca艂ej lub krojone na kszta艂t frytek - kiedy mam je pod r臋k膮), 艣liwki (mam tylko W臋gierki, wi臋c w czasie owocowania), li艣膰mi burak贸w 膰wik艂owych i pastewnych (tymi drugimi od momentu, kiedy korzenie s膮 na tyle du偶e, 偶e nie zaszkodz臋 im rw膮c li艣cie), oczywi艣cie w sierpniu i do ko艅ca sezonu og贸rkowego og贸rkami.
Polecam skarmianie zb贸偶 w postaci ze艣rutowanej. Taka forma paszy sprawia, 偶e kury wolniej si臋 najadaj膮, przez co wi臋cej czasu po艣wi臋caj na po偶ywianie si臋, a przez to maj膮 mniej czasu na g艂upoty (czytaj cho膰by przejawy kanibalizmu).
Maluchy karmi臋 p艂atkami owsianymi, wod膮 z witaminami, gotowanymi jajkami g臋simi lub indyczymi, opcjonalnie kurzymi, je艣li mam w nadmiarze, krojon膮 drobniutko pokrzyw膮 lub mleczem. Zwykle te偶, cho膰 raczej z konieczno艣ci ni偶 z ch臋ci do pewnego okresu 偶ycia podaj臋 maluchom 艣rut臋 granulowan膮, cho膰 kiedy艣 ludzie odchowywali ptactwo bez takich wynalazk贸w i te偶 im si臋 to udawa艂o.
Niestety pola mam ma艂o i zbo偶e musz臋 kupowa膰, jednak wszystko pozosta艂e z p艂od贸w rolnych przeze mnie wymienione posiadam i kury jedz膮 do oporu lub do wyczerpania zapas贸w. :)
Od jaki艣 3 lat sprzedaj臋 jajka w cenie 1 z艂 od sztuki. Niezale偶nie od jego wielko艣ci.
Utrzymanie porz膮dku w kurniku, zapobieganie chorobom, etc., to temat rzeka i raczej na d艂u偶sze posiedzenie przed komputerem. :):)
  • 0

#11 rolnik102

rolnik102

    Nowy

  • U偶ytkownik
  • Pip
  • 22 post贸w

Napisano 16 marzec 2014 - 18:36

o ciekawa odpowiedz. podopwie mi jakis kolega o srucie?
nie mam w tym zadnej wiedzy mozna kupic jakas maszynke tania na allegro by samemu robic srute itp:) pozdrawiam
  • 0

#12 wiejskie偶ycie

wiejskie偶ycie

    V.I.P

  • U偶ytkownik
  • 2290 post贸w

Napisano 16 marzec 2014 - 18:52

Pytasz o 艣rutownik? Na pewno co艣 by艣 znalaz艂, ale wszystko zale偶y od ceny. Wpisz takie has艂o cho膰by na allegro i zobaczysz co Ci wyskoczy w wynikach wyszukiwania.
  • 0

#13 rolnik102

rolnik102

    Nowy

  • U偶ytkownik
  • Pip
  • 22 post贸w

Napisano 16 marzec 2014 - 19:42

juz wiem ze sasiad ma i uzyczy. mam male pytanie wiem ze niektore sa banalne .
czy aby wyszla ta "pasza srut" dla kurek wystarczy tylko zboze dan gatunek czy jakies inne skladniki. dzieki za cierpliowsc:)
  • 0

#14 wiejskie偶ycie

wiejskie偶ycie

    V.I.P

  • U偶ytkownik
  • 2290 post贸w

Napisano 17 marzec 2014 - 18:58

艢ruta wyjdzie z dowolnego rodzaju ziarna. Wszystko zale偶y od tego co masz pod r臋k膮 i w jakich proporcjach, jakie ziarno chcesz 艣rutowa膰.
  • 0

#15 izipopejka

izipopejka

    Nowy

  • U偶ytkownik
  • Pip
  • 4 post贸w

Napisano 01 wrzesie艅 2014 - 16:46

Witam.. te偶 mam problem z kurami i brakiem jajek. Mam 21 kur + koguta, by艂 chwilowy okres ze by艂o 11 jajek a tak to 4-7 szt dziennie. Kury dwa miesiace temu zacze艂y si臋 nie艣膰. przenica, owies, chleb, ziemniaki, zielonka, pokrzywa ci膮gle wydaje mi si臋, 偶e lepiej 偶ywi膰 ju偶 sie nie da. jaki艣 czas temu kupi艂em pasz臋 dla niosek i witaminy do wody i te偶 zacze艂em dodawa膰. Skorupki z jajek pokruszone, no cuda na kiju a dostaje kilka jajek dziennie. dodam ze maj膮 kurnik z wybiegiem i od godziny 16-17 wypuszczam je i lataj膮 gdzie chc膮.
Wiec co jest kurna nie tak??
prosze o pomoc a najlepiej jak ktos ch臋tny rozpisze mi dawaj ch艂opie tyle i tyle przenicy, tyle paszy itp itd.
pozdrawiam
Izi
  • 0

#16 luda

luda

    Nowy

  • U偶ytkownik
  • Pip
  • 1 post贸w

Napisano 10 pa藕dziernik 2014 - 22:28

Odp. dla izipopejka:
Witam, po pierwsze; istotne jest jak wykonane s膮 gniazda do niesienia, gdy偶 je艣li pod艂oga jest zbyt twarda i maj膮 ma艂o np; s艂omy to podczas niesienia jajko mo偶e ulec uszkodzeniu zw艂aszcza gdy skorupka jest za cienka je艣li dostaj膮 niewystarczaj膮c膮 ilo艣膰 wapnia (mo偶na to uzupe艂ni膰 dodaj膮c do diety kruszone skorupki; jaj, 艣limak贸w jak i muszelek) a po drugie i to najwa偶niejsze musisz zaobserwowa膰 czy w艣r贸d kur nie ma amatora jaj ;) poniewa偶 zdarzaj膮 si臋 kury, kt贸re po prostu czekaj膮 a偶 ich kole偶anka si臋 zniesie i wtedy najzwyczajniej zjadaj膮 jajko, po kt贸rym nie zostaje ani 艣ladu. Pozdrawiam
  • 0

#17 Brumbram

Brumbram

    Super Farmer

  • U偶ytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 985 post贸w

Napisano 02 luty 2015 - 08:07

Chcialam sie dowiedziec o karmieniu kur ale glownie chodzi o pasze dla niosek. Czy mozna tu zapytac? Mam kubek litrowy na pasze i ile jej podac dla 31 kur dziennie? Czy litr czy mniej? Jesli to nie tu pytanie to prosze mnie odeslac
  • 0
KOCHAM DR脫B !!!

#18 lottomito

lottomito

    Farmer

  • U偶ytkownik
  • PipPipPipPip
  • 378 post贸w

Napisano 02 luty 2015 - 18:00

Kolego z tym pytaniem trafi艂e艣 do dobrego tematu  ale tak dok艂adnie to nikt Ci nie odpowie. Wszystko zale偶y od tego: jakie to s膮 kury, co dostaj膮 jeszcze opr贸cz paszy,jak ciep艂o maj膮 w kurniku, jaki pasza ma sk艂ad itp itd. Musisz pr贸bowa膰 utrafi膰 pomi臋dzy smakiem i ekonomi膮 metod膮 pr贸b i b艂ed贸w:) Rozumiem 偶e chcesz mie膰 wiejskie jajka wi臋c paszy jak najmniej. Jednak zim膮 trzeba uzupe艂nia膰 diet臋 kury wi臋c paszy mo偶na sypn膮膰. Mo偶esz zacz膮膰 od tego litra dwa razy dziennie i obserwowa膰. Bed膮 zadowalaj膮ce efekty to zostawiasz tak jak jest a je偶eli nie b臋dzie tego co zamierzy艂e艣 to zmniejszasz lub zwi臋kszasz dawk臋.   


  • 0

#19 Brumbram

Brumbram

    Super Farmer

  • U偶ytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 985 post贸w

Napisano 02 luty 2015 - 20:22

Kurcze a jak bede podawac po 2 litry paszy to nie przebialkuje ich czy cos?
  • 0
KOCHAM DR脫B !!!

#20 ania1983

ania1983

    byle do wiosny: ODCHOWA膯 INDYCZ臉TA :D

  • U偶ytkownik
  • 3126 post贸w

Napisano 02 luty 2015 - 20:37

tak naprawd臋 mo偶esz podawa膰 kurom sam膮 pasz臋 i nic im nie b臋dzie. wszak jest ona dla nich stworzona i ma odpowiednie proporcje poszczeg贸lnych sk艂adnik贸w. ale im wi臋cej paszy w po偶ywieniu, tym jajka mniej eko. wyb贸r nale偶y do Ciebie :)


  • 1




U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten temat: 2

0 u偶ytkownik贸w, 2 go艣ci, 0 anonimowych