Skocz do zawartości


Zdjęcie

10h - co zrobić?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mario71

Mario71

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 16 styczeń 2017 - 23:04

Cześć,
Dostałem w spadku 10h + trochę lasów i 2h łąki. Wcześniej na tym areale było siane zborze, które głównie przeznaczone było na hodowle trzody.

Chciałbym coś zacząć robić na tej ziemi, ale nie mam pomysłu.

Nie chce wracać do trzody, którą hodował poprzedni właściciel, bo to mało opłacalne i nie dla mnie :)

Myślałem nad czymś ekologicznym, ale sąsiedztwo sąsiadów, którzy pryskają na umór, sprawia, że nie wyjdzie to.

\klasa ziemi to głównie IV klasa - wszystko w granicach kilkunastu km od gospodarstwa.

5h ma łatwy dostęp do wody i jest w około zabudowy..

 

Nie chce od razu wchodzić na cały areał, bo to duże koszty. W planach jest uprawa na tych 5h, a reszta dzierżawa.

 

Na 100% odpadają sady, nie chce tego świństwa obok domu. Mieszkam nie daleko zagłębia i wiem co to znaczy w około sady.

 

Może truskawka?

Porzeczka?

 

Dysponuje 4 ciągnikami - c330 c360, Zetor 7455 i władimir. i ogólne maszyny które były wykorzystywane przy produkcji zboża. Bizon, przyczepy, prasy, siewniki, opryskiwacze itd.
Nie będzie kłopotu z zakupem maszyn, które są specjalistyczne pod daną uprawę.

 

Ziemia jest zbyt cenna sentymentalnie (od wielu pokoleń) i nie zostawię jej odłogiem :)

Nie jestem rolnikiem choć pochodzę z takiej rodziny. Nie mam specjalnego zamiłowania do tego zajęcia, ale z szacunku do przodków nie mogę jej tak zostawić.
 

 

Doradźcie coś.

pozdrawiam.


  • 0

#2 Vademecum

Vademecum

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 8627 postów

Napisano 17 styczeń 2017 - 08:06

kolego, wydzierżaw za dobrą kase, i podglądaj. Doświadczenia nie wyczytasz w necie
  • 0

#3 Mario71

Mario71

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 17 styczeń 2017 - 16:02

Nie wchodzi w grę nawet to. Całe życie się wychowałem na gospodarstwie i nie mogę tak tego zostawić.

Poprzednie działania już nie przynosiły dobrych zysków, bo cena żywca raz jest tak raz tak. Dlatego chce to przebranżowić teraz, gdy to ja dostałem ten spadek.

Mam doświadczenie w pracy w polu, ale nigdy to nie było moje takie super zamiłowanie.


  • 0

#4 Robert ;-)

Robert ;-)

    Duży Robert;-)

  • Super Moderator
  • 8014 postów

Napisano 17 styczeń 2017 - 16:05

Może uprawa zbóż , np rzepak
  • 0
Moja siła robocza c355 i mtz80

#5 Vademecum

Vademecum

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 8627 postów

Napisano 17 styczeń 2017 - 17:34

to, jak nie Twoje zamiłowanie to co ? chcesz zarobić na uprawie ziemi ? zapomnij ! Z uprawy ziemi rolnikowi zostaje satysfakcja, a często cza jeszcze iść do roboty. Niewiem w czym problem wychowałeś sie w gospodarstwie i co , niewiesz co posiać. Siej to na co masz zbyt tak by choć koszty się zwróciły.
  • 0

#6 DuzyGrzegorz

DuzyGrzegorz

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 3601 postów

Napisano 18 styczeń 2017 - 09:09

Teraz jedną z wyższych opłacalności cieszy się Aktinidia. Znajomy sprzedawał przed Świętami po 12 zł w hurcie. Ma ok. 4 ha. Pozdrawiam Forumowiczów!


  • 0

#7 lottomito

lottomito

    Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 378 postów

Napisano 18 styczeń 2017 - 19:07

Nie możesz po polsku napisać że chodzi o kiwi :P ?


  • 0

#8 DuzyGrzegorz

DuzyGrzegorz

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 3601 postów

Napisano 19 styczeń 2017 - 00:59

Kiwi to nazwa owocu Aktinidii. Uprawia się Aktinidię a zbiera kiwi. Pozdrawiam Forumowiczów!


  • 0

#9 lottomito

lottomito

    Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 378 postów

Napisano 19 styczeń 2017 - 18:41

Teraz już wiem bo musiałem googla pomęczyć żeby się dowiedzieć o czym  ty piszesz.

Teraz trzeba poczytać o uprawie tej Aktinidi.


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych