Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ogrodzenie na dziki - jakie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
79 odpowiedzi w tym temacie

#21 owca

owca

    Użytkownik

  • Użytkownik.
  • PipPip
  • 39 postów

Napisano 17 marzec 2013 - 22:04

Witam,

mój sąsiad grodził 7 hektarów kukurydzy przed dzikami w zeszłym roku pastuchem. Też się zastanawiał czy robić siatkę leśną i pastuch elektryczny. Ale doradzili mu zrobienie samego pastucha bez siatki leśnej. Tylko ta skrzynka zasilająca pastuch elektryczny musiała być porządna, dał za nią 1300zł ale wali tak, że dziki nawet nie podchodzą.
Ostatecznie mu się opłacało. Za siatkę leśną by zapłacił dodatkowe kilkanaście tysięcy, a tak dołożył do porządniejszego elektryzatora i działa jak powinno.

Także z doświadczenia mojego sąsiada to mogę powiedzieć tyle, że nie ma sensu robienie siatki leśnej, a samo ogrodzenie elektryczne to sąsiad wykonał tak jak jacob pisze. Acha DużyGrzegorz co do tego zwrotu z koła łowieckiego to tego sąsiad też próbował. Tylko, że jakby czekał aż się koło zbierze i podejmie decyzję to dziki by mu kukurydzę zdążyły zmarnować. A tak, kupił sam co uznał za słuszne i nikogo się nie prosił.
  • 0

#22 Jac555

Jac555

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów

Napisano 18 marzec 2013 - 08:57

Nawiazujac do wypowiedzi owcy to słyszałem nawet ze dziki jak jest mocny pastuch to wyczuwaja pole magnetyczne wokół linii i nawet juz to je odstrasza
  • 0

#23 ZbyszekW8

ZbyszekW8

    Bywalec

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisano 21 marzec 2013 - 11:52

Tez o tym słyszałem od róznych osob, ale to raczej musi byc bardzo mocny pastuch, ja mam takiego 5J i nie zauważyłem czegos takiego
  • 0

#24 przemek2092

przemek2092

    V.I.P

  • Moderator
  • 1052 postów

Napisano 21 marzec 2013 - 20:31

Dokładnie, przy mniejszych mocach zwierze nie jest w stanie wyczuć czegoś takiego ale przy większych juz tak ;) ale i tak najważniejszą funkcje daję dotknięcie lini xD
  • 0

#25 ZbyszekW8

ZbyszekW8

    Bywalec

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisano 22 marzec 2013 - 09:04

Jeszcze dam Ci jedna rade przy ogrodzeniach na dziki czy sarny dobrze jest umiescic sprezyne uciagowa na naroznikach zeby zwierze jak cos nie zerwalo linii wpadajac w pastucha, mi sie sprawdza
  • 0

#26 jacob

jacob

    Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 289 postów

Napisano 25 marzec 2013 - 09:58

Jeżeli mówimy o radach to warto wybrać izolatory narożne z rolką, tak żeby przewód "pracował" na ogrodzeniu. W przeciwnym razie przewód może Ci się poprzecierać po sezonie lub dwóch.
  • 0

#27 Koper

Koper

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 30 postów

Napisano 18 kwiecień 2013 - 13:10

Witam!
Wziólem wasze porady pod uwage, pismo złożyłem
Jeszcze mam pytanie w jednym wzgledzie
Na takiej działce chciałbym miec pewnosć ze ogordzenie działa, czy jest jakies urzadzenie albo jakis elektryzator z czujnikiem zeby sygnalizowało ze np. linia zostala przerwana?
  • 0

#28 pawelxy1

pawelxy1

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 1125 postów

Napisano 18 kwiecień 2013 - 13:24

A jeśli już założy się tą siatkę leśną i pastucha to jak później się wejdzie na teren
który ogrodziliśmy?
  • 0

#29 VoYtek8

VoYtek8

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 2648 postów

Napisano 18 kwiecień 2013 - 22:45

Trzeba zrobić jakąś bramę, żeby można było wjechać i tyle, wszystkiego nie można ogrodzić to jest raczej oczywiste. Pozdrawiam :)
  • 0

#30 ZbyszekW8

ZbyszekW8

    Bywalec

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisano 19 kwiecień 2013 - 08:42

W miejscu przejść trzeba umieścić tzw. zestaw bramowy, który sprawia, że linia pastucha zachowuje ciągłość. Jesli np. na linii chce sie aby było napięcie nawet jak się otzworzy ta brame to wtedy dosatkowo musi byc pociagnięty przewód izolowany
  • 0

#31 jacob

jacob

    Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 289 postów

Napisano 19 kwiecień 2013 - 09:21

Witam!
Wziólem wasze porady pod uwage, pismo złożyłem
Jeszcze mam pytanie w jednym wzgledzie
Na takiej działce chciałbym miec pewnosć ze ogordzenie działa, czy jest jakies urzadzenie albo jakis elektryzator z czujnikiem zeby sygnalizowało ze np. linia zostala przerwana?


Są na rynku moduły kontrolne, które monitorują stan ogrodzenia. Do nich możemy podłączyć syrenę alarmową lub nawet moduł GSM, który wyśle CI SMS po przerwaniu ogrodzenia.
  • 0

#32 lolek112

lolek112

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 17 postów

Napisano 20 czerwiec 2017 - 10:48

możesz kupić zwykła standardową siatkę, np tutaj 


  • 0

#33 crazy333

crazy333

    Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 383 postów

Napisano 04 lipiec 2017 - 11:44

zwykła standardowa siatka niestety nie zda egzaminu, lisy bardzo łatwą ją przegryzą i wkradną się na pole uprawne. Tym  bardziej rozpędzony dzik może ją uszkodzić i też wejść bez problemu. W ogrodzeniu elektrycznym linka jest naciągnięta i amortyzowana sprężyną, która chroni przed rozerwaniem ogrodzenia i przede wszystkim  montaż pastucha jest szybszy i prosty i cenowo też taniej to wychodzi... mniej roboty


  • 0

#34 Tuzon

Tuzon

    Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 292 postów

Napisano 13 lipiec 2017 - 06:36

Sąsiad który ma pole w okolicach lasu i uprawia na nim szparagi, a to jest przysmak dzików otoczył je metalową siatką. Z tego co wiem to ma spokój. Nie wiem czy na noc uruchamia jakieś napięcie, ale znając upartość dzików to zapewne sama siatka by ich nie powstrzymała.


  • 0

#35 DuzyGrzegorz

DuzyGrzegorz

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 3601 postów

Napisano 13 lipiec 2017 - 12:32

Największy problem jest z elektryzatorem. O dużej energii są drogie, poza tym nie  mają certyfikatu powyżej 5,5 J. Druga rzecz to uziemienie. Ten śledź co dają czasami do elektryzatora to śmiech. Znajomy ma działkę właściwie w lesie i przed ogrodzeniem elektrycznym przyorał drut uziemiający. Elektryzator coś ok. 3 J (fabrycznie 0,9 J przerobiony) dziki zatrzymuje. Pozdrawiam!


  • 0

#36 Vademecum

Vademecum

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 8627 postów

Napisano 14 lipiec 2017 - 10:32

głodnego zwierza tylko śmierć moze powstrzymać albo poszukać łatwiejszego żerowiska np. u sąsiada. sąsiad obraził sie na mnie bo nieposiałem kuku w tym roku . dziki mu dokładnie przeorały około 0.5 ha ziemniaków ma jak po wykopkach i ani jednego krzaczka nie zostawiły
  • 0

#37 Tuzon

Tuzon

    Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 292 postów

Napisano 26 lipiec 2017 - 07:31

Niby tak, ale co mamy zrobić? Nic nie robić i niech sobie buszują? Niech szukają w swoim naturalnym środowisku. Dobry stosunek ceny do jakości posiadają siatki węzłowe - konkretnie takie jak te tutaj: 

Jeżeli dobrze zostaną zabezpieczone, zamontowane to stanowią nie lada wyzwanie i barierę.


  • 0

#38 ZbyszekW8

ZbyszekW8

    Bywalec

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisano 31 lipiec 2017 - 13:47

Zgadzam się, że przy pastuchu to uziemienie konkretne ma bardzo duże znaczenie. Ja w tamtym roku zainwestowałem w taki elektryator za 2000 zł, ale jego pełną moc osiągam dopiero jak co 50 m zrobiełm porządny bolec uziemiający. Czasem słyszałem, że jak ktoś na ogrodzeniu robi linię to jako uziemienie właśnie słupki od ogrodzenia wykorzystuje


  • 0

#39 crazy333

crazy333

    Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 383 postów

Napisano 03 sierpień 2017 - 12:54

Ważne też jest zamortzowanie drutu, żeby dzik nie rozerwał ogrodzenia


  • 0

#40 ZbyszekW8

ZbyszekW8

    Bywalec

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisano 21 sierpień 2017 - 10:51

Ważne też jest zamortzowanie drutu, żeby dzik nie rozerwał ogrodzenia

 

Do tego są takie specjalne sprężyny naciągowe, ale jak dzik pędzi na ogrodzenie to z reguły wiem, ze nic go nie powstrzyma. Najlepiej w kluczowych miejscach mieć słupki drewniane i te amortyzatory a pośrednio normalnie plastikowe, to dzik wtedy je położy, ale nie pozrywa


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych