Forum Rolnicze

Pełna wersja: Rasy bydła typu mięsnego
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Pytania, opinie, doradztwo. Jakie hodujecie i dlaczego.
Ja mam 11 byków , 2 krowy i 5 jałówek , a hoduje bo naprawde się opłaca
ja też oprucz krów mlecznyh hoduje byki mam 14 takih po jakie 400-500 kg ale one niesą miesne tylko hf i też uważam że się opłaca
ja mam 6 krów ok 15 byków i 7 jałówek miesnych ale nie z papierami takie same wyszłe ;d byczki jeszcze kupuj małe czasmi i do puszczem do krowy samodojenie to sie opłaca bydło dosyc dobrze stoj i sie nie wacha jak swine ale sie opłaca a mam pytanie ile tak czymiecie byki i jako wage majo???
tak od 18 do 24 miesięcy i mają po 680 do 750kg
ja hoduje różne.najczęściej mieszańce.ale najlepiej wychodzi się na limuze.dajo dużo mięsa i poubojowo wychodzą dobrze.nawet 0.80 groszy do kilograma więcej niż w sprzedaży na wagie.
no to podobnie jak unie tez majo tako wage i wiecejTongue mi najlepiej wychodzo simentale a jakiego mieliscie najwiekszego byka kiedys (waga) co ???
ja mam 15 byków 2 jałówki i krowę wiec jestem bardziej nastawiony na byki . trohe mięsnyh jest ale hf tez mam . naprawde bydło sie opłaca . ja zawsze jak jakąś sztuke sprzedam to na jej miejsce kupuje takie tygodniowe cielaki i na tym jest obrut . u mnie waga jest różna ale średnio byki odstawiam po 700 kg ale 600 z drobnymi i 800 też są
Witam Smile Pytanko było o rasy wiec proszę kilka Big Grin
Salers
Blonde d'Aquitaine
BBB
Piemontese
Charolaise
Galloway
Limousine
Hereford
Highland
Simentaler
Angus
Na razie posiadam mieszańca Piemontese, Limousine i Angusa czarnego Smile zobaczymy co z tego wyrośnie Smile
Witam. Z tym opłacaniem to jet różnie zależy jak się trafi na cenę. Czasami można dobrze zarobić, a czasami tylko aby koszty się pokryły. Hoduję buhaje od kilku lat kiedyś jeszcze były krowy mleczne ale teraz już została sama produkcja opasowa, ale nikt nie zgadnie jaka będzie cena za te 18 miesięcy.
Jasiek21 masz absolutną rację, cena zmienia się i nikt nie jest w stanie przewidzieć, nawet ze świniami przy znacznie krótszym cyklu produkcyjnym nie masz pewności że jak będziesz sprzedawał to cena będzie taka sama lub zbliżona do tej jaką dostajesz przy wstawieniu prosiąt. Nawte hodowcy brojlerów gdzie trwa to raptem miesiąc też mają ten sam problem.

Z tego co widzę po znajomych to hodowla opasów ma to do siebie, że jak ktoś hoduje byki to ciągle od wielu lat. Po prostu potrzeba jest trochę infrastruktury i dużej masy paszy zielonej, której się nie kupuje tylko trzeba ją uprawiać.
Zgadza się rox masz całkowitą racje gdyby przyszło kupować zieloną pasze to opłacalność była by żadna.
Prawda jest taka, że robi się dobra cena na żywiec wieprzowy i wszyscy wstawiają choćby po kilka sztuk do chlewa. Bo w każdym gospodarstwie nawet takim małym jest wygródka dla świń. Jak już świnie utuczą po tych kilku miesiacach cena robi się niska i znowu płacz. Z opasami tak się nie da, jak nie masz doświadczenia, maszyn zielonki itp to nic nie zrobisz. Poza tym na efekty trzeba czekać. Zresztą nawet jak ktoś kończy z hodowlą byków to odnowienie tej produkcji nie jest już takie łatwe.
Ja zawsze jakies 2-4 byczki mam. Rosną do 600-750 kg, zawsze jakoś dobrze na tym wychodzimy, nie ma co narzekać. Uważam, że jest to lepsze niż świnie, które ciągle albo chorują albo tanieją na łeb na szyję.

Gość

Witam mam takie pytanie. Rodzice mojego chłopaka mają ok 10 ha , które przepiszą mu w najbliższym czasie gdyż otrzymał te dotacje unijne. Chłopak chce z tego zrezygnować, uważa ze sam sobie nie poradzi. Jest młody i dopiero by zaczął prace na roli w co najlepiej inwestować ?? do jet pory uprawiali warzywa (kapustę, marchew, buraki, pietruszkę, ziemniaki) czy ma przy tym pozostać czy może przekształcić gosp. w produkcje zwierzęcą. Co jest bardziej opłacalne przy takiej ilości ziemi ?? Pozdrawiam
Z 10 ha to dużo zwierząt nie wyprodukujesz,to i wynik finansowy nie będzie wysoki.Przy warzywach jest dużo odpadów to możesz mieć kilka opasów.tak zęby nic się nie zmarnowało .
Jak jego rodzice uprawiali warzywa to już mają swoje znajomości i wiedzą gdzie mogą sprzedać te wszystkie produkty. Ja na miejscu twojego chłopaka zostałbym przy uprawie warzyw. Wiadomo to jest bardzo pracochłonne bo do marca do listopada siedzi się już na polu. Wybór pozostawiam już wam.

piotr840117

(05-03-2009 12:10:36)admin napisał(a): [ -> ]Pytania, opinie, doradztwo. Jakie hodujecie i dlaczego.

adam22

cześć mam pytanko gdzie mozna kupić byczki mięsne dwudniowe

Gość

adam 22 poszukaj u hodowców krów mlecznych oni najczęściej sprzedają byczki kilkudniowe tylko nie wiem czy będą to rasy mięsne ale poszukać warto.

Gość

oki dzięki a jakie rasy najlepiej się chodują
ok dzięki a jakie rasy najlepiej u was się chodują

Gość

mam pytanie ile taki byczek mięsny rośnie

Gość

byki mięsne najczęściej po 18 miesiącach sa gotowe do sprzedaży oczywiście jeżeli mają odpowiednią wage to zależy od żywienia ja u siebie trzymałem byki niecałe 2 lata ale to były mieszańce mleczno-mięsne najbardziej opłaca się jednak hodować typowo mięsne rasy bo cena jest o wiele wyższa obecnie cena za bydło jest chyba zadowalająca

adam22

a czym żywicie takie byki

Gość

ja swoje byki zywie tym czym krowy mleczne a mianowicie sianokiszonką ,kiszonką z kukurydzy, siano, mieszanki pełnopocjowe dla opasów i własną śrutą zbożową

adam22

a własną śrutę np jaką
Co do bydła mięsnego to polecam limousine. Mam chodowle bydła około 80 byków. Z 20 simentale 100% i 3 limousine 100%,limousine maja najlepsza wydajnosc rzeźna. I Najlepiej za nia płaca choc cięzko jest kupic odsadki około 250 kg( w cenie około 12 zł ka kg). Praktycznie tylko na mazurach jest to bydło.
Polecam angusy!!!
Jak teraz kształtuje się cena? bo mam do odstawy dwa mieszańce po ok 650kg i chciałbym się dowiedzieć co i jak
sprzedalem 8 szt waga srednia 750 kg cena 7.4 netto
Stron: 1 2
Przekierowanie