Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ursus C-330 - woda z układu chłodzenia ucieka do oleju


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Potera

Potera

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 13 kwiecień 2013 - 13:27

W jesieni gdy zapowiedzieli spadek temperatury poniżej zera poszedłem do garażu wyciągnąć akumulator gdyż nie używam traktora w zimie. Przy wyjmowaniu akumulatora zobaczyłem że dolny kurek jest zakręcony. Syn widocznie nie dał rady odkręcić go gdy spuszczał wodę . Po odkręceniu nakrętki i lekkim stuknięciu w stożek odkręciłem kurek i reszta wody zeszła. Dzisiaj postanowiłem uruchomić ciągnik i wziąłem akumulator do zamontowania. Po podłączeniu akumulatora wlałem wodę z pojemnika plastikowego. Ponieważ część wody wylała się na zewnątrz przyniosłem jeszcze raz wodę. W czasie wlewania wydawało mi się że zbyt dużo wody wlałem a chłodnica nadal nie była napełniona. Zacząłem oglądać ciągnik czy woda się nie wylewa.Część wody kapało z chłodnicy gdyż ją oblałem . Gdy przeszedłem na drugą stronę zauważyłem że woda wylewa się z pod korka do sprawdzania stanu oleju . Widocznie część wody musiała pozostać w układzie i mróz w zimie zrobił swoje. Od czego zacząć?
Gdy mieszkałem jeszcze w domu rodzinnym to kupiliśmy ciągnik C360 którego blok miał przyspawaną łatę z pod której woda kapała. Wtedy wyciąłem łatę i pospawałem blok . Tutaj nie widać wycieku z bloku gdyż woda wylewa się a można powiedzieć płynęła strumieniem po wyciągnięciu korka z otworu. Dlatego może nie podniosła się tak wysoko gdyż miała inne ujście.
  • 0

#2 DuzyGrzegorz

DuzyGrzegorz

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 3601 postów

Napisano 13 kwiecień 2013 - 14:13

W C-330, o ile się nie mylę, są zaślepki w głowicy. Sprawdź czy którejś nie wypchnęło. Jeżeli nadal woda będzie szła do oleju to czeka Cię zdjęcie głowicy i miski olejowej.
  • 0

#3 massay1

massay1

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 1352 postów

Napisano 13 kwiecień 2013 - 15:30

Zaślepki są tylko z zewnątrz. Poza tym jeśli spuścił wodę z chłodnicy to w głowicy było tylko powietrze.
  • 0

#4 Potera

Potera

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 13 kwiecień 2013 - 19:21

Przed chwilą wróciłem spuściłem olej z miski olejowej a prawdę mówiąc najpierw wylewała się czysta woda a później olej. Następnie odkręciłem śruby i ściągnąłem miskę olejową. Gdy z rana wlewałem wodę i wydawało mi się że zbyt dużo tej wody wlałem a chłodnica nie była pełna zacząłem obserwować ciągnik czy nie ma wycieku wody. Najpierw zauważyłem na głowicy po przeciwnej stronie chłodnicy od strony baku że woda wycieka z boku na korku gdy go wcisnąłem przestało więc zacząłem obserwować dalej i wtedy zauważyłem wyciek po dugiej stronie jak pisałem wcześniej z pod korka z miarką poziomu oleju. Ponieważ olej kapie ze wszystkich stron bloku nie było możliwości położyć się po ciągnik i zobaczyć. Ściągnąłem jeszcze pokrywę głowicy i dałem sobie spokój na dzisiaj gdyż w tym garażu gdzie stoi ciągnik jest kiepskie oświetlenie.
  • 0

#5 grzepaku1

grzepaku1

    Super Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 614 postów

Napisano 13 kwiecień 2013 - 19:32

grzegorz ma rację są 2 zaślepki w głowicy pod pokrywa klawiatury ale myślę że tak jak kolega massay1 że wody w głowicy nie powinno być dużo i zaslepki powinny być dobre jesli głowica będzie ok. to posłuchaj grzegorza zdejm głowicę i misę w blok nalej wody i będzie widać gdzie leci woda niechciał bym cię straszyć ale obawiał bym się pęknięcia bloku
  • 0

#6 Potera

Potera

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 13 kwiecień 2013 - 19:33

Zaślepki są tylko z zewnątrz. Poza tym jeśli spuścił wodę z chłodnicy to w głowicy było tylko powietrze.


W dniu gdy ściągałem akumulator i zauważyłem że dolny kurek jest zakręcony woda tak od razu nie wylewała się po jego odkręceniu. W nocy były już pierwsze przymrozki około -2 stopnie i właczyłem dużą nagrzewnicę w garażu i woda po woli sie wylewała. Gdy zaczęło kapać dalej pozostawiłem nadal zostawiłem włączoną nagrzewnicę na kilka godzin . Dopiero gdy szedłem spac wyłaczyłem ją i nie widać było nawet wilgotnego kurka. Musiało wówczas zrobić więcej szkód. kolena noc była bardzo mroźna gdyż temperatura spadła poniżej - 10 stopni ale wówczas na pewno w układzie nie było już wody.

Czy blok od środka można spawać czy jest tyko do wyrzucenia. Od zewnątrz sa m bym pospawał ale nie wiem czy spawa się blok od srodka
  • 0

#7 massay1

massay1

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 1352 postów

Napisano 13 kwiecień 2013 - 19:50

Faktycznie są jeszcze zaślepki pod pokrywą zaworów. Jeśli wycisło te z boku głowicy to znaczy że była w głowicy woda. Zdejmij jeszcze pokrywkę zaworów i sprawdź. Jest nadzieja że nic nie rozerwało.
  • 0

#8 grzepaku1

grzepaku1

    Super Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 614 postów

Napisano 13 kwiecień 2013 - 19:50

trzeba najpierw zlokalizować przeciek być może nie będzie tak żle ale moim zdaniem jeśli blok jest spawany nie można pominąc osiowania tego bloku
  • 0

#9 grzepaku1

grzepaku1

    Super Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 614 postów

Napisano 13 kwiecień 2013 - 19:56

trzeba najpierw zlokalizować przeciek być może nie będzie tak żle skoro piszes że wypchnęło zaślepki na zewnątrz to również mogło te pod klawiaturą i woda płynie do oleju
  • 0

#10 Potera

Potera

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 16 kwiecień 2013 - 07:55

Dzisiaj przed chwilą zacząłem czynności do ściągnięcia głowicy. Gdy zacząłem ściągać węża od termostatu zaczęła wylewać się z niego woda. Cały czas utrzymywał się jej poziom od soboty na tej wysokości. Ponieważ pierwszy raz ściągam głowicę w tym traktorze mam pytanie do zdjęcia które wstawiam. Na zdjęciu widać jedną zaślepkę i drugi otwór. Czy w tym drugim otworze nie powinno być drugiej zaślepki?
  • 0

#11 kubusjettaII

kubusjettaII

    moderator forum

  • Super Moderator
  • 1627 postów

Napisano 16 kwiecień 2013 - 11:18

powinna być, wysadziła ją woda najprawdopodobniej
  • 0

#12 Potera

Potera

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 16 kwiecień 2013 - 12:02

Znalazła się zguba jest na pierwszym zdjęciu . Na drugim po wymianie obu zatyczek na nowe. Po wlaniu wody do chłodnicy poziom po 2 godzinach się nie zmienił. Dziękuje wszystkim za pomoc. Myślę że jutro odpalę ciągnik.
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych