Skocz do zawartości


Zdjęcie

Uprawa soi w Polsce


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 muzyk

muzyk

    Super Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 744 postów

Napisano 16 grudzień 2012 - 14:46

Ostatnio zainteresowałem się uprawą soi w polskich warunkach klimatycznych oraz otrzymałem materiały z instytutu z Poznania.Proszę o opinie na ten temat a wszczególności praktyków.Pozdrawiam.
  • 0

#2 DuzyGrzegorz

DuzyGrzegorz

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 3601 postów

Napisano 16 grudzień 2012 - 15:27

Byłem niedawno na konferencji poświęconej produkcji roślin wysokobiałkowych. Rozmawiałem z producentami soi w Polsce. Byli tam także przedstawiciele instytutów naukowych z Polski i innych krajów. Wiele osób z tam obecnych uprawiało soję i osiągali plon średnio ok 25 dt/ha, a niektórzy nawet 30 dt/ha. Wszyscy natomiast zgłaszali duże problemy ze zbytem. Nikt nie chce polskiej soi. Tym co oferowali 100 t to mówili że tak ok. 300 t to jeszcze by kupili, a tym co oferowali 400 t to mówili że tak 700 t to by może kupili.
  • 0

#3 muzyk

muzyk

    Super Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 744 postów

Napisano 17 grudzień 2012 - 00:48

Czy siewnikem zbożowym morzna ją zasiać bo mam ochotę tak z 05 ha na próbę posiać.Pozdrawiam.
  • 0

#4 DuzyGrzegorz

DuzyGrzegorz

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 3601 postów

Napisano 17 grudzień 2012 - 01:16

Nasiona są minimalnie większe od łubinu żółtego, a ten dobrze idzie siewnikiem zbożowym, ale też nasiona soi są bardziej wrażliwe na uszkodzenia. Do grubego materiału bym zastosował aparaty do strączkowych. Ja nigdy nie siałem, może jest ktoś co siał.
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych