Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 4.5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uprawa owsa
Autor Wiadomość
Młody Patriota Offline
Nowy

Dołączył: Jun 2013
Liczba postów: 14
Post: #1
Heart Uprawa owsa
Od przyszłego roku przejmuje gospodarstwo po dziadku (2ha, budynki inwentarskie t-25 i osprzęt). Na polu dziadek zawsze siał na przemian żyto i owies, w tym roku rośnie tam żyto, a na przyszły rok zamierzam posiać owies tyle że nie mam zielonego pojęcia o tej uprawie. Prosze napiszcie mi wszystko co wiecie o uprawie owsu, kiedy to się sieje, odmianę wiosenną czy zimową, ile wysiewa się go na hektar i jaki będzie plon z 1 hektara ziemi 4-5 klasy?
27-06-2013 19:15:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę to polubić Odpowiedz cytując ten post
Młody Patriota Offline
Nowy

Dołączył: Jun 2013
Liczba postów: 14
Post: #2
RE: Uprawa owsa
Proszę pomóżcie mi... Bo nic nie wiem o tej uprawie
28-06-2013 22:45:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę to polubić Odpowiedz cytując ten post
troszkin Offline
Opolski FARMER
****

Dołączył: May 2013
Liczba postów: 273
Post: #3
RE: Uprawa owsa
Powierzchnia uprawy owsa w Polsce wynosi ok. 550 tys. ha. Owies jest także składnikiem mieszanek zbożowych. Zdecydowanie większa część produkcji przeznaczana jest na paszę. Ziarno odznacza się bardzo dobrym składem białka oraz zawiera znaczne ilości wartościowego tłuszczu. Szersze zastosowanie owsa, zwłaszcza w żywieniu niektórych zwierząt, ogranicza znaczny udział łuski (25-30%), a tym samym nadmierna zawartość włókna pokarmowego. Coraz częściej podkreśla się walory owsa w żywieniu ludzi oraz w przemyśle kosmetycznym. Większa zawartość beta-glukanu w produktach z owsa jest korzystna dla ludzi, ponieważ przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu ogólnego w krwi. Spożycie produktów zawierających owies w Polsce jest przeciętnie kilkakrotnie niższe niż w innych krajach. Docenili go głownie mieszkańcy krajów zachodnich, szczególnie Skandynawii oraz USA i Kanady. Zdrowe odżywianie w dobie chorób cywilizacyjnych nabrało tam szczególnego znaczenia.

Krajowy rejestr liczy 28 odmian owsa, w tym dwie zagraniczne. Dwadzieścia dwie z nich (w tym jedna białoziarnista i dwie nieoplewione) są przydatne do uprawy w całym kraju, z wyjątkiem wyżej położonych terenów górskich, a sześć wcześnie dojrzewających nadaje się do uprawy na wyżej położonych terenach górskich. Ponadto, w rejestrze znajdują się jeszcze dwie odmiany: białoziarnista Kwant i nieoplewiona Cacko, które do 2004 r. były odmianami eksportowymi, niezalecanymi do uprawy w kraju.
Wymagania klimatyczne

Owies jest zaliczany do roślin klimatu umiarkowanego i wilgotnego, nie znosi dużych mrozów, odporny na przymrozki wiosenne. Kiełkuje już w temperaturze 2-3oC, krzewieniu sprzyja temp. 6-12oC, strzelaniu w źdźbło 12-16oC. Temperatury powyżej tego zakresu ujemnie wpływają na wielkość późniejszych plonów.

Owies na wysoki współczynnik transpiracji (ok.500). Szczególnie duże znaczenie mają opady przed siewem, ponieważ ziarniaki mają grubą łupinę nasienną i potrzebują dużo wody do kiełkowania. Najbardziej plonotwórcze są opady w fazie strzelania w źdźbło. Na ten okres (lipiec) przypada 50 % całej sumy opadów tj. ok.100-120 mm.
Wymagania glebowe

Zalecane jest uprawianie owsa na glebach kompleksów żytnich. Na glebach kompleksu żytniego bardzo dobrego, odkwaszonego zaleca się uprawę jęczmienia. Na glebach klasy 1-3 uprawiamy go tylko jako przerywacz fitosanitarny, w zmianowaniu z dużym udziałem zbóż. Charakterystyczne dla owsa są kompleksy: owsiano-pastewny górski, owsiano- pastewny górski oraz zbożowo górski.

Owies jest mało wrażliwy na na odczyn gleby w granicach pH 4,5-7,2, ponieważ jest mało wrażliwy na na niedobory wapnia i ma bardzo dużą tolerancję na nadmiar jonów glinu i manganu.
Agrotechnika

Dobrymi przedplonami dla owsa są: ziemniak, lucerna, bobik, koniczyna i rzepa, natomiast najgorszym jest jęczmień ze względu na dużą patogeniczność grzybów nagromadzanych przez niego w powierzchniowej warstwie gleby.

Owies jest dobrym przedplonem dla innych zbóż, ze względu na to że w jego uprawach kompleks chorób podsuszkowych oraz przenoszonych przez glebę i resztki pożniwne występują sporadycznie. Jednocześnie ryzosfera owsa jest bogato zasiedlona przez zbiorowisko grzybów nie patogenicznych. Ponadto owies wydziela specyficzne substancje organiczne które działają grzybobójczo na patogeny glebowe. Zaletą jest również dobra konkurencyjność wobec chwastów, lecz wadą możliwość nadmiernego pobierania wody i przesuszania gleby pod oziminy.

Glebę pod owies najpierw orzemy na głębokość ok. 20-25 cm i pozostawiamy w ostrej skibie. Jeżeli przedplonem są okopowe to orkę możemy zastąpić kultywatorowaniem, oczywiście po uprzednim zebraniu liści i łętów.

Wiosenną uprawę na glebach zwięzłych rozpoczynamy od włóki, a na glebach średnich i lekkich - od agregatu złożonego z brony ciężkiej lub średniej oraz wału strunowego. Na polu po okopowych używamy agregatu z kultywatorem lub broną aktywną. Uprawki wiosenne nie powinny być głębsze niż 5-7 cm, aby nie utrudniać podsiąku wody do ziarniaków.
Odmiany

- oplewione o żółtym ziarnie: Bachmat, Bajka, Chwat, Cwał, Deresz, Dragon, Kasztan, Góral, Sławko, Szakal, Hetman, Bohun, German, Flaemingsstern, Szakal, Sam

- oplewione o białym ziarnie: Gramena, Kwant, Skrzat.

- nioplewione: Akt , Polar
Nawożenie

Wzajemny stosunek zastosowanych nawozów powinien być w proporcji N : P : K = 1 : 0.8 : 1

-azotem: 60-110 kg/ha N. Reakcja na nawożenie azotem jest uzależniona od głównie od wilgotności gleby oraz od przedplonu. W warunkach suszy wykorzystanie azotu maleje.

Dawki do 60 kg/ha stosujemy jednorazowo, przedsiewnie. Jeżeli istnieje obawa że może dojść do wymycia składnika, wtedy dzielimy dawkę i 40 kg stosujemy przedsiewnie, a resztę stosujemy w fazie drugiego międzywęźla - strzelania w źdźbło.

Wielkość dawki zależy nie tylko od zasobności gleby, ale również od rodzaju przedplonu - po zbożowych wielkość dawki jest większa zazwyczaj o około 20kg czystego składnika na hektar.

Badania wykazały że przy zastosowaniu nawożenia powyżej 120 kg N/ha spada produktywność owsa, zwiększa się wyleganie oraz następuje przedłużenie okresu wegetacji. Jakość białka owsa nie pogarsza się pod wpływem stosowania większych dawek azotu, zwiększa się natomiast stosunek białka właściwego do białka ogółem, co wyróżnia owies wśród innych zbóż.

- fosforem: 50-120 P2O5 nawozy fosforowe można stosować przed orką zimową, ponieważ nie ulegają wyleganiu. Na polach z regularną gospodarka obornikową dawkę nawozu można zmniejszyć o ok. 10-20 kg/ha. \

- potasem: 60-150 K2O nawozy potasowe stosujemy na jesień tylko na gleby średnie i zwięzłe, ponieważ na lekkich potas ulega wymywaniu. Wiosna stosujemy go wtedy jeszcze przed uprawkami doprawiającymi glebę. Jeżeli regularnie stosuje się obornik wtedy dawkę można zmniejszyć o 40 kg.

Pod owies możemy stosować wszystkie rodzaje pojedynczych nawozów fosforowych i potasowych. Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie nawozów wieloskładnikowych, musimy pamiętać aby stosunek P : K w nawozie był jak najbardziej zbliżony do zapotrzebowania.

- mikroelementy: owies jest najwrażliwszym zbożem na ich niedobory, zwłaszcza na braki miedzi i manganu oraz cynku i molibdenu. Jednak bez badań gleby nie należy stosować nawozów doglebowych, ale zastosować dolistny chelatowy nawóz mikroelementowy przeznaczony dla zb
Siew

Najwcześniej na wiosnę siejemy owies, który na każde opóźnienie siewu reaguje obniżką plonu. Optymalnym w każdym regionie terminem jest moment obeschnięcia gleby

Owies siany wcześniej lepiej się ukorzenia i krzewi, daje bardziej zwarty łan, mniej wylega, zawiązuje więcej kłosków.

Obsada owsa na polu waha się w granicach od 500 na kompleksie żytnim bardzo dobrym do 650 szt./m2 na zbożowo-pastewnym słabym. Aby uzyskać takie zagęszczenie na polu musimy wysiać ok. 170-215 kg/ha ziarna o średniej masie 1000 ziarniaków wynoszącej ok. 35 g i dobrej wartości użytkowej. Optymalna głębokość siewu wynosi około 4 cm.

Owies może tworzyć po 3 ziarniaki, ze względu na wielokwiatowe kłoski, jednak o różnej wielkości dlatego materiał siewny własnej produkcji musi być przesortowany. Ważne jest też, aby materiał siewny był odnawiany nie rzadziej niż co 3 lata.
Pielegnacja

W prawidłowo prowadzonym płodozmianie (po ziemniaku ), odchwaszczanie nie jest konieczne, ponieważ owies skutecznie je tłumi. Jednak jeżeli siejemy owies po innych zbożach, z czym można się coraz częściej spotkać, wtedy zabiegi te są konieczne. Można je przeprowadzić mechanicznie, używając brony w fazie szpilkowania bądź w fazie 5 liści.

Herbicydy w uprawie owsa można trzeba stosować ostrożnie, gdyż znana jest jego ujemna reakcja na niektóre substancje aktywne.

Plonochronna rola fungicydów w uprawach owsa jest nieopłacalna. Z chorób występujących w czasie wegetacji obniżenie plonu może powodować rdza korowa, a czasami mączniaki.

Materiał siewny należy zawsze zaprawiać przeciwko głowni pylącej i zwartej, gdyż tych chorób nie da się zwalczyć w okresie wegetacji.
Szkodniki owsa:


ploniarka zbożówka


pryszczarka zbożowca


skrzypionki


mszyce
Zbiór

Owies dojrzewa nierównomiernie i termin zbioru jednoetapowego kombajnem zbożowym należy określić precyzyjnie, niezbyt wcześnie, aby ziarniaki w dolnej części nie były zbyt wilgotne.
chyba wszystko co wiem. Powodzenia
29-06-2013 22:27:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę to polubić Odpowiedz cytując ten post
Młody Patriota Offline
Nowy

Dołączył: Jun 2013
Liczba postów: 14
Post: #4
RE: Uprawa owsa
Fajnie że umiesz kopiowac z Wikipedii, a potem wklejać to do swoich postów, ale ja liczę na wypowiedzi prawdziwych rolników którzy się znają na uprawie owsa i mogliby pomóc mi w moich pierwszych krokach w gospodarstwie.
30-06-2013 14:46:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę to polubić Odpowiedz cytując ten post
pawelxy1 Offline
V.I.P
*

Dołączył: Apr 2012
Liczba postów: 1,078
Post: #5
RE: Uprawa owsa
Młody tam masz wszystko napisane. Chcesz to moge zapytac sasiada
30-06-2013 16:48:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę to polubić Odpowiedz cytując ten post
troszkin Offline
Opolski FARMER
****

Dołączył: May 2013
Liczba postów: 273
Post: #6
RE: Uprawa owsa
pawelxy1 ma racjee
mlody ciesz sie ze wogule ktos ci pomaga
30-06-2013 19:09:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę to polubić Odpowiedz cytując ten post
kysus Offline
Nowy

Dołączył: Jun 2013
Liczba postów: 8
Post: #7
RE: Uprawa owsa
Też myślę że czytelniej się nie da! Nawet ja teraz mogę chwycić się za owies
30-06-2013 19:51:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę to polubić Odpowiedz cytując ten post
kysus Offline
Nowy

Dołączył: Jun 2013
Liczba postów: 8
Post: #8
RE: Uprawa owsa
troszkin jak byś tak jeszcze opisał pszenice albo podał źródło to wielu młodych było by wdzięcznych (w tym także ja)
30-06-2013 20:23:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę to polubić Odpowiedz cytując ten post
troszkin Offline
Opolski FARMER
****

Dołączył: May 2013
Liczba postów: 273
Post: #9
RE: Uprawa owsa
Wymagania glebowe: Wykorzystanie potencjału plonotwórczego pszenicy ozimej jest możliwe tylko na glebach kompleksu: pszennego bardzo dobrego i dobrego, żytniego bardzo dobrego, pszennego wadliwego, pszennego - górskiego, zbożowego - górskiego. możliwa jest również uprawa pszenicy ozimej na glebach kompleksu żytniego dobrego. O powodzeniu uprawy w tych warunkach decyduje przede wszystkim dobór właściwej odmiany i stanowiska oraz odpowiedni zespół zabiegów agrotechnicznych. Wyniki doświadczeń wskazują na zróżnicowanie odmian pod względem wymagań glebowych. Największą grupę tworzą odmiany charakteryzujące się przeciętnymi wymaganiami glebowymi. Dają one zadawalające plony ziarna na różnych kompleksach glebowo - rolniczych (kompleks pszenny bardzo dobry i dobry, pszenno - żytni, żytni dobry) przy czym zróżnicowanie we względnych plonach ziarna w zależności od kompleksu glebowego jest stosunkowo mniejsze. Mniej liczne są odmiany wykazujące większe wymagania glebowe, które swój potencjał plonotwórczy ujawniają tylko na glebach bardzo dobrych i dobrych. Również nieliczne są odmiany o mniejszych wymaganiach glebowych.
Wymagania uprawowe: Wszystkie zrejonizowane odmiany mają podobne wymagania co do przedplonu, tj. równoległe z pogorszeniem jakości stanowiska charakteryzuje je zbliżony spadek plonu ziarna, w związku z tym ujawnienie i wykorzystanie potencjalnej produktywności wszystkich odmian jest możliwe przy ich uprawie w najlepszych stanowiskach. Możliwości produkcyjne odmian pszenicy ozimej są najwyższe przy uprawie w stanowiskach po roślinach motylkowych i strączkowych, rzepaku ozimym, mieszankach strączkowych, strączkowo - zbożowych, ziemniakach wczesnych i średnio - wczesnych, owsie oraz kukurydzy uprawianej na ziarno lub silos i burakach (sprzątanych z pola nie później niż 20-25.IX). W gospodarstwach, w których zboża stanowią duży udział w strukturze zasiewów ( powyżej 60%) pszenicę uprawia się po zbożach, a często przed przedplonem pszenicy są zboża. W takich warunkach należy uprawiać odmiany o większej odporności na choroby podstawy źdźbła i systemu korzeniowego. Najodpowiedniejsze dla tych gospodarstw będą odmiany: Finezja, Korweta, Zyta, Zawisza, Tonacja, Wydma. Niezależnie od odmiany niezbędne jest takie przygotowanie gleby, które zapewni pełne i wyrównane wschody pszenicy.
Wymagania uprawowe: Wszystkie zrejonizowane odmiany mają podobne wymagania co do przedplonu, tj. równoległe z pogorszeniem jakości stanowiska charakteryzuje je zbliżony spadek plonu ziarna, w związku z tym ujawnienie i wykorzystanie potencjalnej produktywności wszystkich odmian jest możliwe przy ich uprawie w najlepszych stanowiskach. Możliwości produkcyjne odmian pszenicy ozimej są najwyższe przy uprawie w stanowiskach po roślinach motylkowych i strączkowych, rzepaku ozimym, mieszankach strączkowych, strączkowo - zbożowych, ziemniakach wczesnych i średnio - wczesnych, owsie oraz kukurydzy uprawianej na ziarno lub silos i burakach (sprzątanych z pola nie później niż 20-25.IX). W gospodarstwach, w których zboża stanowią duży udział w strukturze zasiewów ( powyżej 60%) pszenicę uprawia się po zbożach, a często przed przedplonem pszenicy są zboża. W takich warunkach należy uprawiać odmiany o większej odporności na choroby podstawy źdźbła i systemu korzeniowego. Najodpowiedniejsze dla tych gospodarstw będą odmiany: Finezja, Korweta, Zyta, Zawisza, Tonacja, Wydma. Niezależnie od odmiany niezbędne jest takie przygotowanie gleby, które zapewni pełne i wyrównane wschody pszenicy.
Nawożenie mineralne: Pełną efektywność nawożenia mineralnego można uzyskać na glebach o odczynie obojętnym lub zbliżonym do obojętnego. Dlatego konieczne są: kontrola zakwaszenia i wapnowania gleby o niskim pH . Jeżeli zakwaszeniu towarzyszy niedobór magnezu, wówczas należy zastosować wapno magnezowe. W zależności od zakwaszenia gleby i zawartości magnezu, wapno magnezowe winno stanowić 30 - 50% stosowanej dawki. Mniejsze wymagania w stosunku do odczynu glebowego mają na ogół odmiany cechujące się mniejszymi wymaganiami glebowymi. Na glebach nie wymagających wapnowania, ale wykazujących niską lub bardzo niską zawartość magnezu, należy zastosować pod pszenicę 60 - 80 kg MgO/ha w dostępnych nawozach magnezowych (kizeryt, kainit, kalimagnezja lub rolmag). Nawożenie fosforem i potasem - wielkość dawek nawozów fosforowych i potasowych zależy od zawartości przyswajalnych form tych składników w glebie i od kompleksu glebowego. Dawki fosforu wahać się mogą od 20 do 140 kg/ha czystego składnika, natomiast dawki potasu od 10 do 160 kg/ha . Nawożenie azotowe - zrejonizowane odmiany pszenicy ozimej charakteryzuje niejednakowa reakcja na poziom nawożenia azotem. Dlatego też dla ujawnienia genetycznie uwarunkowanej produktywności należy stosować pod poszczególne odmiany dawki zróżnicowane (w zależności od kompleksu glebowo-rolniczego i przewidywanego plonu ziarna) tj. od 50 do 130 kg/ha. Pod pszenicę wysianą w terminie optymalnym połowę zaplanowanej dawki azotu należy stosować w okresie pełni krzewienia (wiosną) i połowę w pełni strzelania w źdźbło tj. około 2 tygodnie przed kłoszeniem. Pod pszenicę wysianą w terminie opóźnionym lub późnym pierwszą dawkę azotu stosuje się wczesną wiosna przed lub bezpośrednio po ruszeniu wegetacji, drugą w fazie strzelania w źdźbło.
Siew:

Termin siewu jest czynnikiem bardzo silnie wpływającym na plonowanie pszenicy ozimej. Opóźnienie siewu powoduje niekorzystne zmiany cech struktury plonu i architektury łanu, ujawniające się spadkiem rozkrzewiania produkcyjnego, plonu ziarna z rośliny oraz liczby ziarn z kłosa jak też zwiększonym procentem występowania w łanie roślin, o skróconych źdźbłach. Rośliny te charakteryzuje zawsze mniejsza liczba ziarna oraz mniejsza masa ziarna z kłosa w porównaniu do roślin wyższych. W efekcie tego przy opóźnieniu terminu siewu otrzymuje się plony niższe nawet o 40 %. W doborze odmian znajdują się genotypy charakteryzujące się podobnym plonem ziarna przy opóźnieniu siewu nawet do 14 dni w stosunku do wysiewu w terminie optymalnym. U odmian tych można opóźnić termin siewu w zależności od rejonu do 5 lub 25 października. Do odmian tych zaliczamy: Korweta, Legenda, Rywalka, Smuga, Zawisza, Mikula, Tonacja, Symfonia. Pozostałe odmiany należy wysiewać w terminie optymalnym dla danego rejonu.

Nasiona przeznaczone do siewu powinny odznaczać się dobrym wyrównaniem, czystością nie mniejszą jak 98 %, zdolnością kiełkowania nie mniejszą jak 90 %, masą 1000 ziaren 40 - 45 g i wilgotnością poniżej 15 %. Niezbędnym elementem agrotechniki jest zaprawienie ziarna siewnego. Ogranicza ono występowanie wielu chorób, a niektóre z nich (np. głownię pyłową lub śmieć cuchnącą) można zwalczać tylko tym sposobem. Niektóre zaprawy ograniczają również rozwój chorób grzybowych powodujących zgorzel siewek (np. Fusarium) oraz działają dodatkowo przeciwko chorobom liści do początku fazy strzelania w źdźbło.

Pszenicę ozimą sieje się na głębokość 3-4 cm. Szerokość międzyrzędzi powinna być zależna od liczby wysianych ziaren na jednostkę powierzchni. Przy wysiewie 5,5 mln. ziarn/ha odstęp między rzędami powinien wynosić od 12 do 15 cm, przy wysiewie 5,5 do 6,5 mln. ziarn/ha od 10 do 12 cm, a przy wysiewie powyżej 6,5 mln. ziarn/ha od 8 do 10 cm. Umożliwia to właściwe rozmieszczenie roślin w rzędzie i zmniejsza "wypadanie" roślin w okresie wegetacji.

Zalecane ilości wysiewu odmian pszenicy ozimej w kg/ha (ilość wysiewu zależy od kompleksu glebowo rolniczego i terminu siewu): Odmiana: Emika, Elena, Tercja Zorza, Izolda, Kaja, Korweta, Rysa, Mobela, Liryka, Tortija i Symfonia - wysiew w ilości 223 do 297 kg/ha; Odmiana: Begra, Roma, Juma, Wilga, Sakwa, Wanda, Mewa, Aleta i Kris - wysiew w ilości 247 do 322 kg/ha; Odmiana: Jawa, Kamila, Almari, Kobra, Jubilatka, Maltanka, Mikon, Zyta, Soraja i Mikula - wysiew w ilości 273 do 346 kg/ha. W/w - orientacyjne dawki w kg na ha podano przy MTZ 45,0 g i sile kiełkowania 95 %.
Ocena łanu: W nowoczesnym rolnictwie zyskało na znaczeniu prowadzenie łanu roślin zbożowych. Przez prowadzenie łanu rozumie się całość zabiegów agrotechnicznych wykonywanych na rosnących roślinach. Charakter czynności i zabiegów prowadzenia łanu powinien wynikać z oceny plantacji przez producenta - rolnika. W okresie jesieni po zakończeniu fazy wschodów oceniamy obsadę roślin po wschodach. Stwierdzenie, że procent roślin wzeszłych w stosunku do wysianych jest większy jak 90 %, daje podstawę do określenia, że wschody są bardzo dobre a obsada roślin gwarantuje wysokie plony, jeżeli obsada roślin wynosi 75 - 90 % wschody ocenia się jako dobre, wschody w granicach 6- - 75 % ocenić należy jako dostateczne, poniżej zaś 60 % jako złe. W okresie intensywnego wzrostu wegetatywnego łan pszenicy ozimej powinien charakteryzować się dużym zwarciem i wyrównaniem wysokości poszczególnych pędów. Obsada roślin nie powinna być mniejsza niż 350 - 550, zależnie od odmiany i ilości wysiewu. W okresie wzrostu generatywnego obsada kłosów powinna wynosić około 600 - 800 na 1 m. kw., co przy ilości ziaren 25 - 30 w kłosie i masie 1000 ziaren 40-45 g powinno zapewnić plon na poziomie 6,0 do 8,5 t/ha.
Pielęgnacja: Bronowanie - stosuje się jako zabieg poprawiający wschody w przypadku utworzenia się skorupy glebowej oraz jako zabieg odchwaszczający. Skuteczność tego zabiegu jest związana z wilgotnością gleby i rodzajem posiadanych bron. Poprawna pracę brony mamy wówczas, gdy pod wpływem jej działania wierzchnia warstwa gleby rozsypuje się na gruzełki.
Stosowanie herbicydów: Zdolność konkurencyjna łanu pszenicy ozimej w stosunku do chwastów jest stosunkowo mała, gdyż okres od siewu do zwarcia łanu jest długi. W związku z tym obok zabiegów mechanicznej pielęgnacji niezbędne jest stosowanie herbicydów. Należy je stosować gdy przekroczone są progi szkodliwości liczby chwastów jednoliściennych i dwuliściennych. Progi szkodliwości chwastów w łanie pszenicy ozimej - okres jesieni - liczba chwastów w m. kw.: chwasty jednoliścienne: termin siewu optymalny - powyżej 60, termin siewu opóźniony 30 - 60, termin siewu późny powyżej 20; chwasty dwuliścienne: termin siewu optymalny -powyżej 90, termin siewu opóźniony 50 - 90, termin siewu późny powyżej 30.

Okres wiosenny po pełnym wznowieniu wegetacji - liczba chwastów/m. kw.: miotła zbożowa 20, wyczyniec polny 30, owies głuchy 5, przytulia czepna 2, rumianowate 5, rdest powojowy 2, chaber polny 2, wyka kosmata 2, ostrożeń polny 2. Oprysk należy stosować gdy jeden lub więcej progów jest przekroczonych. Preparatów do zwalczania chwastów w pszenicy ozimej jest bardzo dużo, dlatego przy ich doborze należy kierować się zaleceniami IOR.

Zwalczanie chorób i szkodników - W ochronie pszenicy przed chorobami istotne znaczenie mają okresy: początek strzelania w źdźbło - faza 1 kolanka oraz koniec strzelania w źdźbło - początek kłoszenia. W pierwszym okresie pszenicy ozimej zagraża przede wszystkim łamliwość źdźbła. Patogen ten silniej rozwija się na pszenicy wysiewanej w gorszych stanowiskach i w zmianowaniach z większym udziałem zbóż. Porażone źdźbła łatwo wylegają, co powoduje duże straty plonu. Zwalczanie tej choroby jest uzasadnione po przekroczeniu progów szkodliwości. W drugim okresie krytycznym dla pszenicy (faza kłoszenia) najważniejszymi patogenami sa: mączniak prawdziwy, rdza brunatna, łamliwość podstawy źdźbła, septorioza liści i plew. Celowość zastosowania fungicydów w tej fazie rozwojowej można określić na podstawie porażenia.

Należy unikać opryskiwania pszenicy w okresie kwitnienia. W przypadku późnej infekcji można opryskiwać najpóźniej w początkowym okresie formowania się ziarna, jednak pod warunkiem utrzymania okresu karencji dla użytego do zabiegu preparatu. Asortyment fungicydów przeznaczonych do zwalczania chorób pszenicy ozimej jest bardzo duży (zalecenia IOR).

Spośród szkodników największe zagrożenie dla pszenicy stwarzają mszyce i skrzypionki. Mszyce zaleca się zwalczać od pełni kłoszenia. Za próg szkodliwości średnio przyjmuje się: 5-10 mszyc na kłosie w próbie złożonej ze 100 źdźbeł oraz 1 do 2 larw skrzypionki na roślinie. Większość zalecanych przez IOR insektycydów zwalcza równocześnie obydwa gatunki szkodników.
Przeciwdziałanie wyleganiu: Przy uprawie odmian charakteryzujących się większą podatnością na wyleganie oraz w rejonach występowania w większym nasileniu łamliwości podstawy źdźbła i dużej częstotliwości wylegania należy stosować oprysk retardantami. Retardanty poprzez skrócenie słomy w znacznym stopniu przeciwdziałają wyleganiu, powodują one również szybsze zdrewnienie dwu dolnych międzywęźli, oraz zmniejszają podatność pszenicy ozimej na choroby podstawy źdźbła. Wielkość dawki preparatu uzależniona jest od odmiany, rejonu - ilości opadów w okresie kłoszenia - dojrzewania, żyzności gleby oraz nawożenia azotowego. Na odmiany o dużej i bardzo dużej odporności na wyleganie: Fregata, Muza, Sakwa, Nutka, Satyna, Trend, Tonacja, antywylegacz należy stosować tylko na glebach bardzo żyznych i przy nawożeniu azotem powyżej 100 kg/ha, zaś na odmiany o średniej lub mniejszej odporności na wyleganie: Kaja, Mewa, Nateja, Bogatka, Turnia, Emika, Zyta, Nadobna, Symfonia, Korweta na glebach bardzo żyznych i żyznych oraz nawożeniu N powyżej 80 kg/ha. Aby zapobiec wyleganiu można stosować: Antywylegacz płynny 675 SL w dawce 1,8 - 2,3 l/ha, Belcoccl 720 SL w dawce 2,0 - 3,5 l/ha, Cycocel 460 SL w dawce 2,0 - 3,5 l/ha, Stabilan 750 SL - dawka 1,8 - 2,2 l/ha oraz inne środki. Środki przeciwdziałające wyleganiu należy stosować w terminach zalecanych przez IOR.
Zbiór: Pszenica ozima do sprzętu kombajnowego powinna być w fazie pełnej dojrzałości biologicznej.
Prosze. Pozdrawiam
30-06-2013 22:57:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę to polubić Odpowiedz cytując ten post
Młody Patriota Offline
Nowy

Dołączył: Jun 2013
Liczba postów: 14
Post: #10
RE: Uprawa owsa
pawelxy1
Paweł gdybyś był tak miły i mógł spytać sąsiada o uprawę owsa byłbym wdzięczny. Chodzi mi tylko o odpowiedzi na pytania zawarte w temacie.
30-06-2013 23:08:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę to polubić Odpowiedz cytując ten post
pawelxy1 Offline
V.I.P
*

Dołączył: Apr 2012
Liczba postów: 1,078
Post: #11
RE: Uprawa owsa
Mlody to poczekasz troszkę bo sąsiad wyjechał ale jutro wraca.
01-07-2013 11:29:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę to polubić Odpowiedz cytując ten post
DuzyGrzegorz Offline
V.I.P
*

Dołączył: May 2012
Liczba postów: 1,332
Post: #12
RE: Uprawa owsa
Owies to roślina dość delikatna. Po zbiorze żyta kultywator lub pług jak najpłycej, i natychmiast brona. W październiku orka zimowa głęboka. Nawet jak miejscami wyrzucisz martwicę to się nie przejmuj bo owies to toleruje. Jeżeli w życie są takie chwasty jak skrzyp, szczaw polny lub bratki polne to uzupełnij przed orką zimową wapno. Wiosną w drugiej połowie marca nawozy i uprawka broną ciężką (co najmniej 2 kg/ząb) lub kultywator a następnie brona. Siejesz w marcu 500 ziaren kiełkujących na metr kwadratowy co daje ok. 190 kg/ha. Są formy ozime jednak w naszych warunkach klimatycznych najczęściej nie wytrzymują zimy. Jeżeli termin jest opóźniony to zwiększasz normę wysiewu o 5-20%. Jak owies będzie miał 4-5 liści opryska najlepiej jakimś preparatem zawierającym MCPA.
Nie napisałeś nic na temat ziemi, jakie były plony, jakie chwasty, jakie choroby, jakie szkodniki, typ gleby, rodzaj gleby, jakie było nawożenie, jaki jest kompleks, jakie są Twoje oczekiwania, kiedy był obornik. Na podstawie tego co podałeś nikt odpowiedzialny i znający się na uprawie nic Ci nie jest w stanie pomóc. Poza tym nie ma czegoś takiego jak instrukcja uprawy owsa, jak i każdej innej rośliny. Ja czasami na jednym polu inaczej uprawiam na poszczególnych częściach pola.
O dawkach nawozów nie piszę bo zbyt mało wiem o Twojej uprawie.
Wszystkiego o uprawie owsa, tak jak o każdej roślinie jeszcze nikt nie napisał i jeszcze długo nie napisze. Uprawa to sztuka dogadania się ziemią i roślinami, każda uprawa jest inna. Jeżeli ziemi nie będziesz słuchał i nie będziesz dostrzegał potrzeb roślin to, nie obraź się, daremny Twój trud.
Klasa ziemi absolutnie nic nie mówi poza wysokością podatku. Gdyby to była I klasa to jeszcze można byłoby coś wywnioskować, ale klasa IV-V mówi jedynie, że gleba ma spore wady, ale konia z rzędem temu co będzie wiedział na tej podstawie jakie. Niektóre z tych wad mogą nawet dyskwalifikować uprawę owsa. Pozdrawiam!
01-07-2013 16:28:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę to polubić Odpowiedz cytując ten post
[-] 3 użytkowników lubi ten post:
Młody Patriota (07-09-2013), robert983 (07-05-2013), VoYtek8 (07-01-2013)
kubusjettaII Offline
moderator forum
*****

Dołączył: Jan 2013
Liczba postów: 1,378
Post: #13
RE: Uprawa owsa
aby podkreślić jego delikatność warto wspomnieć o tym że w momencie kiedy jest dostatecznie dojrzały i nie skoszony w porę to przy większym wietrze lub deszczu potrafi wylecieć z kłosów
05-07-2013 13:24:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę to polubić Odpowiedz cytując ten post
[-] 3 użytkowników lubi ten post:
DuzyGrzegorz (07-06-2013), Młody Patriota (07-09-2013), VoYtek8 (07-09-2013)
Młody Patriota Offline
Nowy

Dołączył: Jun 2013
Liczba postów: 14
Post: #14
RE: Uprawa owsa
Dziękuję:kubusjettaII i DuzyGrzegorz, bardzo mi pomogliście i teraz w sumie wiem już wszystko i myślę że nie popełnię błędu w tej uprawie Co do pytań DuzegoGrzegorza to nie mam pojęcia jakie na tym polu rosną chwasty, ale pole jest raczej czyste i zadbane pod tym względem, na chorobach i szkodnikach wogle się nie znam, gleba to IV-V klasa, i dziadek zawsze mówił że to piasek, to pole nie jest zdrenowane ale woda dobrze wsiąka i nie ma tam jakiś podmoknięć. Gnój był sypany co roku przez dziadka, nawozów sztucznych na tym polu nigdy nie było pamiętam tylko jak jakieś 5 lat temu pomagałem dziadkowi wapnować pole, on był człowekiem starej daty i nawozów sztucznych nie stosował. Moje oczekiwania są takie że chcę aby to pole nie leżało bo szkoda mi go a nikt z rodziny nie chce się tym zająć. Chciałbym na tym nie stracić, a jak parę stówek wpadnie to będę bardzo szczęśliwy.
09-07-2013 23:02:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę to polubić Odpowiedz cytując ten post
DuzyGrzegorz Offline
V.I.P
*

Dołączył: May 2012
Liczba postów: 1,332
Post: #15
RE: Uprawa owsa
Komuś takiemu co tak pisze o ziemi i ojcowiźnie aż chce się pomagać. Co do nawożenia przeczytaj http://www.rolnik-forum.pl/Thread-naworz...-co-i-ile. Wprawdzie nie pisałem o życie, jednak żyto ma zbliżone zapotrzebowanie na nawozy co owies. Pozdrawiam!
09-07-2013 23:34:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę to polubić Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik lubi ten post:
Młody Patriota (07-10-2013)
Młody Patriota Offline
Nowy

Dołączył: Jun 2013
Liczba postów: 14
Post: #16
RE: Uprawa owsa
To pole jest po dziadku Smile Ojciec naszego Władka nazywa ruskim złomem na kołach, a jeśli chodzi o pole to mówi że trzeba sprzedać albo wydzierżawić bo nic się nie opłaca... mnie dziadek nauczył tego że na polu trzeba coś robić, z resztą jak moj nick wskazuje jestem patriotą i kocham i dbam o swój kraj więc także o pole. Co do tego co piszesz o nawożeniu to sam z tego niewiele z tego rozumiem ale w hurtowni z nawozami powinni mi pomóc i wytłumaczyć jakim nawozem co dostarczyć do gleby. Dziękuje za pomoc, bez ciebie niewiele bym z tego wszystkiego rozumiał Smile
10-07-2013 00:36:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę to polubić Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości