Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rowijanie gospodarstwa .


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 michal135791

michal135791

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 89 postów

Napisano 31 lipiec 2013 - 16:54

Nie długo przejmę gospodarstwo ojca który ma 11 ha ornych i ha łąk . Mamy mtz 80 , ursus c 360 , bizon zo56 , siewnik 3m , agregat uprawowy3m, przetrząsacz 4 karuzele , prasa forstricht k 442 , talerzówka 2m , rozsiewacz lej , opryskiwacz 10 m , kosiarka z 165 , zgrabiarka słoneczko , brony 3 lekkie , brony 3 ciężkie ,taśmociąg , pług 5 skibowy , kultywator , rozrzutnik 2osiowy , wóz , dwókółka . ( Przydała by sie przyczepa albo dwie np jakaś wywrotka 3,5 tony , coś jak autosan d-47 ) . Wszystkie maszyny są pod wiatami , garażami . Jest też obora na ok. 5 krów , kurnik na ok 100 kur , drugi kurnik na ok 30 kur , obora 21 m x 6 m w której kiedyś było koło 80 tuczników , stodołe 18m x 12 m i tartak którym się nie zajmujemy
( kiedyś handlowaliśmy trocinami , deskami , paletami ... ) oprócz rolnictwa będę miał ten tartak . Mam zamiar się utrzymywać z tartaku i gospodatstwa , chcę powiekszać gospodarstwo . Co polecacie mi robić na gospodarstwie ?
Dzierżawa jest bardzo prawdopodobna ( 10 ha mam załatwione do dzierżawy )
  • 0

#2 VoYtek8

VoYtek8

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 2648 postów

Napisano 31 lipiec 2013 - 21:27

No sprzęt masz, budynki też niezłe, ziemi pod dostatkiem. Na tartakach to się nie znam więc o tym nic nie napisze, ale co do gospodarstwa to proponuję Ci zająć się hodowlą krów mlecznych. Masz 11ha swoich i jak będzie 10ha dzierżaw to spokojnie możesz trzymać 20 krów, a w razie braku paszy to coś będziesz musiał dokupić. Ten kurnik na 30 kur to zostaw jako kurnik i trzymaj tam drób na własne potrzeby, a jak zostanie Ci miejsce to wstaw tam trochę byków tylko że wtedy będziesz musiał mieć więcej ziemi żeby karma dla nich była. Co do maszyn to niezbędna będzie jakaś dwuosiówka o której piszesz poza tym jak zdecydujesz się na bydło to musisz kupić sieczkarnie do kukurydzy (choćby jednorzędową) i jakiś mały siewnik. Poza tym warto by było w przyszłości tą prasę wymienić na jaką większą zwijającą żeby się paczkami nie bawić tylko bele mieć i wtedy mógłbyś sianokiszonkę robić. Jeśli zajmiesz się tą hodowlą to musisz mieć z 5 ha kukurydzy, a resztę zbożami na lepszych polach pszenicą, a na słabszych owsem, jak masz jakieś piachy 6 klasa np. to siej żyto, a łąki koś na siano. Jeśli jesteś w miarę młody to pogadaj z ojcem żeby przepisał na Ciebie te 11ha i zrób jakieś wykształcenie rolnicze, choćby zaocznie i tylko na inżyniera, wtedy będziesz mógłsię ubiegać o młodego rolnika (75tyś) i składać papiery na modernizacje gospodarstwa i wtedy będziesz mógł się rozwijać jak tylko zechcesz. Pozdrawiam :)
  • 0

#3 michal135791

michal135791

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 89 postów

Napisano 31 lipiec 2013 - 22:02

Kurnik na 30 kur ma wymiary długość 2 m , szerokość 2 m i wysokość 1m więc byk będzie miał ciasno :) . Co do tych krów to ja jednak mysle nad bykami albo nad tucznikami . Zobaczymy jaka będzie cena kiedy będę miał przepisane gospodarstwo . Powiedzmy że teraz będe szedł do 3 klasy gimnazjum . Do jakiej szkoły potem pójść żeby dostać kase na młodego rolnika ? Może jakieś technikum rolnicze ? Jest w okolicy u mnie . U mnie ziemia 3-4 klasa . Nie zajmujemy się sprzedażą jajek do jakiś firm tylko do siebie , do rodziny , do znajomych i im sprzedajemy . Tak samo jest mlekiem mamy krowe i jałówke też mleko dla siebie i sprzedajemy takie tam sery , twarogi , mleko . Jakie są wymiary stanowiska dla byka określone przez unie europejską czy cos takiego:) ? VoYtek8 dzięki za pożyteczną odp :D
  • 0

#4 VoYtek8

VoYtek8

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 2648 postów

Napisano 31 lipiec 2013 - 22:14

No w tym kurniku na 30 sztuk bydła nie trzymaj tylko kury na własne potrzeby :) Hodowli tuczników Ci nie polecam bo musisz dużo i często gnój wywozić, a tucznikiem to nigdy nie wiadomo jak jest jak masz prosiaki to cena jest ok i zaczynasz je paść, a jak przychodzi moment że trzeba sprzedać to ceny nie ma i się czeka na jakieś zbawienie. To już z tego lepiej zajmij się bykami, zawsze cena wyższa i trochę stabilniejsza. Jeśli chodzi o szkołę rolniczą to idź do technikum rolniczego na technika rolnika albo zootechnika i już po technikum będziesz miał wykształcenie rolnicze i wtedy będziesz mógł ubiegać się o dopłaty, ale potem inżyniera zrobić nie zaszkodzi, zawsze na takiego rolnika inaczej patrzą :) Mam pytanie jak Ty gnój ładujesz bo nie pisałeś w pierwszym poście o żadnym cyklopie albo turze? Pozdrawiam :)
  • 0

#5 michal135791

michal135791

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 89 postów

Napisano 02 listopad 2013 - 13:56

Kiedy były tuczniki to brało się cyklopem . Teraz to tam trzymamy po 1 np na wielkanoc , boże narodzenie i po zabiciu bierzemy taczką do obory w której jest krowa i jałówka . A potem z tej obory taśmociągiem na rozrzutnik
20 byków / krów - ile ha łąk i ornych żeby utrzymać i żeby nic nie brakowało ?
30 byków / krów -ile ha łąk i ornych żeby utrzymać i żeby nic nie brakowało ?
40 byków / krów-ile ha łąk i ornych żeby utrzymać i żeby nic nie brakowało ?
50 byków / krów-ile ha łąk i ornych żeby utrzymać i żeby nic nie brakowało ?
60 byków / krów -ile ha łąk i ornych żeby utrzymać i żeby nic nie brakowało ?
Powiedzmy że z ha łąk w ciągu roku zbiore 40 balatów ( kosząc 2 razy w roku , moim zdaniem nie opłaca się kosić w lato , tylko pod koniec września i w czerwcu . Tam gdzie np pisze ile trzeba ha łąk i ornych żeby nic nie brakło na 40 krów / byków to napiszcie ile balotów siana , słomy , ton zboża maksimum zje w ciągu roku np te 30 byków , krów . Licze na pomoc :)
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych