Skocz do zawartości


Zdjęcie

Owies Bingo - proszę o parady w uprawie!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 simson54

simson54

    Super Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 722 postów

Napisano 17 styczeń 2014 - 13:49

witam kupiłem dziś owies z centrali nasion odmiana to bingo siał ktoś taką odmianę owsa proszę o odpowiedzi
  • 0

#2 farmer26

farmer26

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów

Napisano 17 styczeń 2014 - 22:28

hej...jestem z łódzkiego... siałem Bingo w tym sezonie mały kawałek i bardzo póżno bo centrala zagubila moje zamowienie ale dal zaje... plon.. ponad przyczepe 4 z zastawkami z 75arow... zasialem chyba 23 kwietnia... wszystko mi pomieszali i dawali co bylo, centrala dala plame... owies rewelka jak dla mnie,,, pole dobralem od takiego goscia co nie grzeszyl dobra uprawa i nawozeniem dalem 400kg wapna i nawozy NPK , a pod orke bo byla robiona wiosna obornik bo mi go nie brakuje... jestem zadowolony... po zniwach robilem probki gleby to pole jest kwaśne i byla bardzo niska i srednie zasobnosci w PKMg, klasa chyba IV , w tym roku jak dam rade startuje z nim w marcu to zawsze daje lepszy i silniejszy start roslina nawet na piaskach..... moj kuzyn w tym roku zapchal owsem clasa 6,5tony z ha ale nie bingo mial jakis inny i nie z centrali...operator byl mega zdziwiony...
  • 0

#3 simson54

simson54

    Super Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 722 postów

Napisano 18 styczeń 2014 - 07:52

ja tylko 100 kg zasieje tego owsa na taki kawałek jak mam to mi wystarczy ja myśle że jak bd wszystko okej to cały wóz powinien być bo większe pół woza z tego kawałka miałem jak był obfity plon jak bd uprawiał pole to bd dawał jeszcze polifoske 8 pod uprawe
  • 0

#4 ania1983

ania1983

    byle do wiosny: ODCHOWAĆ INDYCZĘTA :D

  • Użytkownik
  • 3126 postów

Napisano 18 styczeń 2014 - 16:07

a my w tym roku planujemy posiać pierwszy raz owies, na małym kawałku, albo na 12 arowym polu albo na 23 arowym polu, jeszcze nie wiemy. mozecie mi napisać jak siejecie owies? kiedy? czy trzeba pryskać? czy bez oprysków i nawozów też sie uda? trochę czytam na necie, ale wszędzie pisze że trzeba nawóz dawać i pryskać, czy bez tego sie obejdzie? no i kiedy siejecie bo z tego co czytam to jedni piszą ze do konca lutego najpóźniej inni że w połowie marca. no i jeszcze jak przygotowujecie pole pod owies?
  • 0

#5 przemek2092

przemek2092

    V.I.P

  • Moderator
  • 1052 postów

Napisano 18 styczeń 2014 - 17:38

Oczywiście że można działać bez pryskania i nawozów, ale nie liczył bym wtedy na wysoki plon, stracisz też na kulturze gleby o którą dbamy co roku, u mnie owies zazwyczaj w uprawie nie różni sie dużo od innych zbóż, pamiętajcie tylko żeby w żniwa nie spoźnić sie z kombajnem bo może sporo go wylecieć no i modlić sie żeby grad nas nie odwiedził ;) zazwyczaj sieje go na słabszych glebach, 5,6 klasa, pozdrawiam
  • 0

#6 ania1983

ania1983

    byle do wiosny: ODCHOWAĆ INDYCZĘTA :D

  • Użytkownik
  • 3126 postów

Napisano 18 styczeń 2014 - 17:42

działka na której chcieli byśmy zasiać owies to klasa 4, nie chodzi mi o duży zbiór, tak tylko coby wystarczyło dla mojego zwierzyńca, a i na swoją słomę liczę. co do oprysków to nic nie pryskam chemią, no chyba że mszyca mi warzywa zjada, a tak wszystko samo sobie musi radzić.
a kiedy w końcu sieje sie ten owies? i jak? nic nie wiem o sianiu zbóż, mi to trzeba tak dokładnie wytłumaczyć :P
na moje to wygląda tak, pole zaorać, zabronować, zasiać i jeszcze raz zabronować i zostawić aż do żniw, czy dobrze rozumuję? czy coś jeszcze sie robi?
  • 0

#7 Robert ;-)

Robert ;-)

    Duży Robert;-)

  • Super Moderator
  • 8014 postów

Napisano 18 styczeń 2014 - 18:06

Jak zrobisz orkę to odczekaj kilka dni żeby się ziemia uległa a potem wysiej trochę mocznika i zabronuj potem siew i jak dużo będzie ziela oprysk a potem żniwa ja tak robię i jest nie najgorzej. Tylko ja na pole jesienią wywożę obornik i zaoruję i tak pole czeka do wiosny tego mocznika to 100kg na ha a owies to jak jest możliwość to do końca marca tak się siało od dawien dawna;]
  • 0

#8 ania1983

ania1983

    byle do wiosny: ODCHOWAĆ INDYCZĘTA :D

  • Użytkownik
  • 3126 postów

Napisano 18 styczeń 2014 - 18:12

Robercie, a że tak zapytam z zawstydzeniem co to jest mocznik?
czyli gdybym chciała bez oprysków i nawozenia to zaorane pole zostawić na kilka dni w spokoju, potem zasiać owies w to pole zaorane i dopiero bronować? czy owies siać na zabronowane i jeszcze raz zabronowac? bo nie bardzo jarze.
  • 0

#9 Robert ;-)

Robert ;-)

    Duży Robert;-)

  • Super Moderator
  • 8014 postów

Napisano 18 styczeń 2014 - 18:17

Mocznik to nawóz sztuczny o dużej ilości azotu, pole zaorać, zostawić na kilka dni, a potem zabronować i siać oraz bronować jak nie masz przy siewniku bron i gotowe;]
  • 0

#10 ania1983

ania1983

    byle do wiosny: ODCHOWAĆ INDYCZĘTA :D

  • Użytkownik
  • 3126 postów

Napisano 18 styczeń 2014 - 18:20

haha, siewnik? no takich luksusów nie mam, zresztą do tej pory nie był potrzebny, pójdziemy z mężem jak za dawnych czasów, owies w worku, do ręki wiaderka czy kosze i będziemy siac :D traktor tylko zaora i zabronuje.
aha, jakis nawóz z azotem? nad tym sie zastanowimy...
ale dzięki za odpowiedź :)
  • 0

#11 Robert ;-)

Robert ;-)

    Duży Robert;-)

  • Super Moderator
  • 8014 postów

Napisano 18 styczeń 2014 - 18:28

To jeśli tak to po siewie trzeba zabronować pole;] przykryć ziarno, a nawóz na pewno nie zaszkodzi mocznik jest drogi ale sprawdza się;]oprysk na ziele też bo potem kosić nie za ciekawie jest;[ i pole się zachwaszcza;[ a jaki zbiór planujecie?[tzn.czym?]
  • 0

#12 bardzomalorolny

bardzomalorolny

    Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 328 postów

Napisano 18 styczeń 2014 - 18:32

ja sieję zawsze owies w ostatnim tygodniu marca. Wcześniej nie, ponieważ nie wjadę w pola. Orzę zawsze na zimę, także na wiosnę to tylko kultywator, brony i siew.
W zeszłym roku wyjątkowo nie siałem, ale 2 lata temu miałem tylko 10a. Z tego kawałka umłóciłem 700kg. Dałem tylko nawozy przed siewem (amofoskę) 20kg na te 10a, a później nic nie dawałem ani nie pryskałem. Stanowisko było bardzo liche, bo wydzierżawiłem dopiero co od wujka a on tylko pszenicę siał przez kilka ostatnich lat. Owies do siania też nie był jakiś rewelacyjny, bo dostałem od sąsiada ileś lat nie odmienianego. Także byłem bardzo zadowolony z plonu.
Teraz sieję 30a, ale już po gorczycy i oborniku stanowisko i owies na siew też lepszy będzie. Sypnę trochę amofoski. Pryskał nie będę bo nie ma takiej potrzeby, gdyż pole nie jest zachwaszczone a w owsie tak chwasty nie rosną. Klasa ziemi to IVa. Zobaczymy co z tego będzie.
  • 0

#13 ania1983

ania1983

    byle do wiosny: ODCHOWAĆ INDYCZĘTA :D

  • Użytkownik
  • 3126 postów

Napisano 18 styczeń 2014 - 18:44

Robercie, na zbiór planujemy kombajn wynająć ;P
jako, ze na jesień traktor był w "rozsypce" czyli zepsuty, żadne pole nie zostało zaorane. o ile jeszcze nad tym nawozem przed sianiem pomyślę, o tyle pryskać to bym na pewno nie chciała. a co znaczy ze jak by pole było bardzo zachwaszczone to będzie źle kosić? czyli ze co? kombajn będzie miał źle? czy jak?
jeszcze nie wiem na ktorym polu będziemy siać, ale na tym mniejszych jedyne chwasty jakie występują to rumian pospolity. ale to tak niewiele

Małorolny, jak bym miała z 10 arów 700kg. owsa to było by to dla mnie bardzo bardzo duzo.
  • 0

#14 Robert ;-)

Robert ;-)

    Duży Robert;-)

  • Super Moderator
  • 8014 postów

Napisano 18 styczeń 2014 - 18:51

Aniu powiem tak u mnie bez nawozu to nic nie rośnie ale jak chcesz i masz dobra klasę ziemi to będzie eko;] a co do ziela jak go będzie dużo to kombajnista nie będzie zadowolony;[ jeśli masz mało pola to można ziele ręcznie usunąć ale to tak jak na prawdę mało?
  • 0

#15 ania1983

ania1983

    byle do wiosny: ODCHOWAĆ INDYCZĘTA :D

  • Użytkownik
  • 3126 postów

Napisano 18 styczeń 2014 - 18:58

tzn. nie wiem jak z tą ziemia jest, wiem jaka jest klasa, ale warzywa też bez nawożenia tyle lat mam i zawsze jak tylko jest pogoda sie udają. pewnie z nawozami było by więcej, wiec myślę że z owsem będzie podobnie, ale tak jak napisałam o ile jeszcze ten nawóz na początku jestem w stanie zaakceptować o tyle pryskania juz nie
  • 0

#16 simson54

simson54

    Super Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 722 postów

Napisano 18 styczeń 2014 - 19:34

ja co roku staram się by każde zboże które zasieje było opryskane i żeby dostało nawóz ;)
  • 0

#17 DuzyGrzegorz

DuzyGrzegorz

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 3601 postów

Napisano 18 styczeń 2014 - 20:38

Tobie chodzi o paszę dla drobiu. Owies jest dobrą paszą, jednak nie jest chętnie zjadany gdyż ostre łuski podrażniają przewód pokarmowy. Owies ma właściwości rozwalniające, co nie oznacza że nie ma korzystnych właściwości dietetycznych. Ja na Twoim miejscu na tych 35 arach pomyślał o roślinach takich jak dynia, marchew, kukurydza. Klasa ziemi nic mi nie mówi z wyjątkiem wymiaru podatku rolnego, ale może skoro rosą warzywa to urośnie pszenica.
Jak mówi przysłowie, owies się sieje w kożuchu, a więc bardzo wcześnie, w marcu, jako pierwsze ze zbóż. Dynia doskonale odrobacza drób, i nie tylko drób. Pozdrawiam!
  • 0

#18 Tofik

Tofik

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 4132 postów

Napisano 18 styczeń 2014 - 21:33

Ja wiem tylko tyle że jak sie nie posypie to sie i nie zbierze:)
przecież na taki kawałek to wcale nie trzeba jakiś wielkich ilości nawozu więc i koszt nie wielki a efekt na pewno będzie
Pozdrawiam
  • 0

#19 ania1983

ania1983

    byle do wiosny: ODCHOWAĆ INDYCZĘTA :D

  • Użytkownik
  • 3126 postów

Napisano 19 styczeń 2014 - 07:16

Tofi, tu nie o koszty nawozu chodzi a o moje przekonania ekologiczne :P
Grzegorz, tak dla drobiu, ale owies to przede wszystkim dla królików i kozy chciałam, dla gęsi bo chętniej go zjadają niż pszenicę. kury też ostatnio tylko owies, codziennie im sypię owsa, a pszenica od 4 dni stoi prawie nie ruszona bo nie jedzą, moze im sie przejadła. nie wiem.
a kukurydzę też będę sadziła, plan jest taki kukurydza, ziemniaki, buraki pastewne i dyniowate po 6 arów każdego. a owies chciałam nie na 35 arach, tylko albo na 12 albo na 23.
nie chcę pszenicy bo tą mogę dostać wszędzie, drożej od owsa ale każdy ma. to samo ze słomą z pszenicy, a czytałam, zresztą i ojciec mi mówił że najlepsza jest słoma owsiana, a tej to nikt u nas w okolicy nie sprzedaje, z pszenicy tak, ale nie z owsa. jestem zdecydowana na owies, tylko właśnie bardziej pod kątem eko i tak jak pisałam nie chodzi to o koszta, bo na taki mały kawałek to bym sie nie wykosztowała, ale o moje przekonania.
tak czy siak, dzięki za pomoc :)
a co do tego ziela, to na tym polu co planuję, na tym mniejszym tak jak pisałam jest w sumie tylko rumianek, z jego usunięciem nie będzie problemu, bo co roku z tego pola zbieram i suszę ten rumianek na herbatki zimowe :)
  • 0

#20 farmer26

farmer26

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów

Napisano 11 marzec 2014 - 20:48

w tym roku sieje Hakera z centrali na 1,5ha, zobaczymy co wyjdzie bo pogoda nie rozpieszcza , a Bingo dużo wiecej bo udało mi sie wziąśc dwa doś duze kawalki ale w niezbyt dobrej kulturze, zobaczymy co bedzie...

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych