Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 1 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Karmienie kur niosek - szczegóły.
Autor Wiadomość
rolnik102 Offline
Nowy

Liczba postów: 22
Karmienie kur niosek - szczegóły.
Zakładam nowy watek o karmieniu żywieniu kur niosek.

piszcie:
czym karmicie?
co polecacie?
jak wam się to opłaca?
ile pochłaniają?
jak często karmicie swoje nioski?
jak wyglądają koszty do zysku z jajek?
po ile sprzedajecie jajeczka?
i co jeszcze wam przyjdzie do głowy

najlepiej koszty np na 10 kurek wtedy każdy skorzysta z radWink
pozdrawiam
możecie napisać jak zapobiegacie choroba i infekcja epidemia u kur w kurniku
14-03-2014 20:03:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę to polubić Odpowiedz cytując ten post
pawel98k Offline
Młodszy
*

Liczba postów: 62
RE: nioski a karmienie wszystko o zywieniu
owies,przężyto,pszenica,marchewka,ziemniaki,zielonka i witaminy
karmie 3 razy na dzień 600-650kg na miesiąc
mam 150 kur i 80 jajek dziennie góra 90
14-03-2014 20:30:51
rolnik102 Offline
Nowy

RE: nioski a karmienie wszystko o zywieniu
Czemu tylko jedna odpowiedz piszcie śmiało:-)
bo mam dylemat znajomy mnie nastraszył ze kury zjadają zboże przyczepami i nic z tego niema wychodzi na 0 . ale w to nie wierze.
15-03-2014 18:09:19
robert983 Offline
Rolnik z Mazowsza

Liczba postów: 4,159
RE: Karmienie kur niosek - szczegóły.
Kolego kury np u mnie, mają cały czas dostęp do paszy zbożowej, sypie w paśniki [mam ich kilka],i wodę w poidłach,
co do mieszanki to dostają pszenicę grykę i mieloną kukurydzę, o tego duży wybieg,
Jeśli chodzi o ilość kur to mam ich ponad 30,a jajek 15 -16 jak na razie[tylko moje kury są w różnym wieku po 10 szt z 3 lat]
a jajka sprzedaje po 80 gr i moje kury utrzymują jeszcze kaczki i gęsi;] więc jakiś dochód z tego jest, tylko ja za te pieniądze kupuje pasze dla stada kaczek;] pozdrawiam
16-03-2014 08:04:41
rolnik102 Offline
Nowy

o tez fajna sprawa;-)ja planuje na poczatek 50 po 2 msc 100 dobrych gatunkowo i mlodych
mam duzy dostep do kukurydzy ktora planuje suszyc i szatkowac puzniej.
slyszalem ze jak bede sypal same zboze to sie nie beda niosly to prawda?
16-03-2014 12:16:10
robert983 Offline
Rolnik z Mazowsza

To nie prawda że nie będą się niosły choć jak kury są za bardzo zapasione to nieśność spada;[ ale myślę żeby nie przesadzać z kuku bo to dużo białka,a ty chcesz łodygi kuku podawać kurom tak zrozumiałem ja też zasieje w tym roku ze 40ar na próbę ale wolał bym ziarno;] jeśli kupisz młode i zdrowe kurki to jajek będziesz miał mnóstwo i przez długi czas;]
16-03-2014 12:35:52
pmaszka Online
Nowy

Liczba postów: 15
ja od dwóch lat mam 40 kur i podawałam im na początku paszę dla niosek bo niby bez tego kura się nie niesie ale od roku kury nie dostają ani grama paszy i dalej się niosą do tego kartofle ze szrutem (owies z żytem) raz dziennie, nieraz dostają chleb namoczony ze szrutem. do tego sypie im od czasu do czasu ziarna owsa i raz w tygodniu dodaję do kartofli zmielone skorupki od jaj do tego to co sobie same uzbierają z ziemi. Na 40 kur przynoszę około 25 jaj dzienne zimą trochę słabiej się niosą zwłaszcza jak są mrozy.
co do kosztów to zborze mam swoje kartofle swoje więc akurat ja nie czuję tych kosztów. Jaja sprzedaję po 60gr za sztukę i klientów mam sporo. Jak ktoś już raz weźmie jajka to wróci po następne
16-03-2014 16:58:06
[-] 1 użytkownik lubi ten post:
robert983 (03-16-2014)
rolnik102 Offline
Nowy

Chodzi mi o kolby kukurydzy bez łodyg:-)
16-03-2014 17:57:55
robert983 Offline
Rolnik z Mazowsza

A to takie buty;] zmyliło mnie że szatkować będziesz,kuku jest dobrą paszą;] ja kupuję i mieszam z innymi zbożami ale mi to sporo wychodzi tego towaru;]
16-03-2014 18:04:13
wiejskieżycie Offline
3mam kurki dla jaj :)
*

Liczba postów: 1,697
Wprawdzie niosek nie mam w ogóle, ale jednak 34 kurki z kogutami w podwórku chodzi sobie, więc napiszę i Ja. Smile
Karmię pszenicą, jęczmieniem, owsem (codziennie), burakami pastewnymi, dynią, kabaczkami (w okresie ich posiadania w piwnicy), gotowanymi ziemniakami (zawsze po obiedzie), koniczyną (sezon letni i początek jesieni), kapustą (szatkowaną na tarce o dużych oczkach), jabłkami (w postaci całej lub krojone na kształt frytek - kiedy mam je pod ręką), śliwki (mam tylko Węgierki, więc w czasie owocowania), liśćmi buraków ćwikłowych i pastewnych (tymi drugimi od momentu, kiedy korzenie są na tyle duże, że nie zaszkodzę im rwąc liście), oczywiście w sierpniu i do końca sezonu ogórkowego ogórkami.
Polecam skarmianie zbóż w postaci ześrutowanej. Taka forma paszy sprawia, że kury wolniej się najadają, przez co więcej czasu poświęcaj na pożywianie się, a przez to mają mniej czasu na głupoty (czytaj choćby przejawy kanibalizmu).
Maluchy karmię płatkami owsianymi, wodą z witaminami, gotowanymi jajkami gęsimi lub indyczymi, opcjonalnie kurzymi, jeśli mam w nadmiarze, krojoną drobniutko pokrzywą lub mleczem. Zwykle też, choć raczej z konieczności niż z chęci do pewnego okresu życia podaję maluchom śrutę granulowaną, choć kiedyś ludzie odchowywali ptactwo bez takich wynalazków i też im się to udawało.
Niestety pola mam mało i zboże muszę kupować, jednak wszystko pozostałe z płodów rolnych przeze mnie wymienione posiadam i kury jedzą do oporu lub do wyczerpania zapasów. Smile
Od jakiś 3 lat sprzedaję jajka w cenie 1 zł od sztuki. Niezależnie od jego wielkości.
Utrzymanie porządku w kurniku, zapobieganie chorobom, etc., to temat rzeka i raczej na dłuższe posiedzenie przed komputerem. SmileSmile
16-03-2014 18:10:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę to polubić Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik lubi ten post:
VoYtek8 (03-16-2014)
rolnik102 Offline
Nowy

o ciekawa odpowiedz. podopwie mi jakis kolega o srucie?
nie mam w tym zadnej wiedzy mozna kupic jakas maszynke tania na allegro by samemu robic srute itpSmile pozdrawiam
16-03-2014 18:36:28
wiejskieżycie Offline
*

Pytasz o śrutownik? Na pewno coś byś znalazł, ale wszystko zależy od ceny. Wpisz takie hasło choćby na allegro i zobaczysz co Ci wyskoczy w wynikach wyszukiwania.
16-03-2014 18:52:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę to polubić Odpowiedz cytując ten post
rolnik102 Offline
Nowy

juz wiem ze sasiad ma i uzyczy. mam male pytanie wiem ze niektore sa banalne .
czy aby wyszla ta "pasza srut" dla kurek wystarczy tylko zboze dan gatunek czy jakies inne skladniki. dzieki za cierpliowscSmile
16-03-2014 19:42:38
wiejskieżycie Offline
*

Śruta wyjdzie z dowolnego rodzaju ziarna. Wszystko zależy od tego co masz pod ręką i w jakich proporcjach, jakie ziarno chcesz śrutować.
17-03-2014 18:58:50
izipopejka Offline
Nowy

Liczba postów: 4
Witam.. też mam problem z kurami i brakiem jajek. Mam 21 kur + koguta, był chwilowy okres ze było 11 jajek a tak to 4-7 szt dziennie. Kury dwa miesiace temu zaczeły się nieść. przenica, owies, chleb, ziemniaki, zielonka, pokrzywa ciągle wydaje mi się, że lepiej żywić już sie nie da. jakiś czas temu kupiłem paszę dla niosek i witaminy do wody i też zaczełem dodawać. Skorupki z jajek pokruszone, no cuda na kiju a dostaje kilka jajek dziennie. dodam ze mają kurnik z wybiegiem i od godziny 16-17 wypuszczam je i latają gdzie chcą.
Wiec co jest kurna nie tak??
prosze o pomoc a najlepiej jak ktos chętny rozpisze mi dawaj chłopie tyle i tyle przenicy, tyle paszy itp itd.
pozdrawiam
Izi
01-09-2014 16:46:08
luda Offline
Nowy

Liczba postów: 1
Odp. dla izipopejka:
Witam, po pierwsze; istotne jest jak wykonane są gniazda do niesienia, gdyż jeśli podłoga jest zbyt twarda i mają mało np; słomy to podczas niesienia jajko może ulec uszkodzeniu zwłaszcza gdy skorupka jest za cienka jeśli dostają niewystarczającą ilość wapnia (można to uzupełnić dodając do diety kruszone skorupki; jaj, ślimaków jak i muszelek) a po drugie i to najważniejsze musisz zaobserwować czy wśród kur nie ma amatora jaj Wink ponieważ zdarzają się kury, które po prostu czekają aż ich koleżanka się zniesie i wtedy najzwyczajniej zjadają jajko, po którym nie zostaje ani śladu. Pozdrawiam
10-10-2014 22:28:31
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości