Skocz do zawartości


Zdjęcie

Hodowla opasów - co i jak?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kardan

Kardan

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 33 postów

Napisano 27 sierpień 2013 - 11:07

Witam!
Rozpoczynam właśnie "przygode" z hodowla opasów rasy miesnej rzeczjasna. Mam do Was koledzy (jeśli moge się tak do Was zwracać) pare pytań:
1. Jaką mieszankę paszową zastosować?
2. Jakie są normy utrzymywania bydła no wolnym wybiegu?
3. W jaki sposób skarmiać bydło burakami pastewnymi?
4. Można zadawać opasom buraki cukrowe?
5. Jaką rase spośród miesnych wybrać (ponieważ obecnie posiadam różne mieszańce)
  • 0

#2 Kardan

Kardan

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 33 postów

Napisano 30 sierpień 2013 - 11:31

Więc jak nikt nic nie wie? :(
  • 0

#3 Mysliwy

Mysliwy

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 30 sierpień 2013 - 16:32

Troche dziwnie ułożyłeś te pytanka, nie wiem czy je własciwie zrozumiałem, ale postaram sie odpowiedzieć z własnego przykładu - tak jak ja robie :)

1. Jeśli chodzi o paszę treściwą to mąka pszenżyto + jęczmien, objetosciowe siano, sianokiszonka, kiszonka z qq, a dla cięlat to siano i mąka tylko z owsa

2. Obowiązkowo wodopój, obszar który wystarczy na wypas bydła, (u mnie trwa kwiecień - wrzesień) ewentualnie dokarmianie sianem/kiszonką

4. Napewno tak, ale nie wiem w jakich ilosciach i w jaki sposob, bo sam burakow nigdy nie skarmialem.

5. Cięzko określić która jest najlepszą rasą, jesli chodzi o trzymanie wczystej rasie, to napewno simental, limousine, blonde d'aquitaine, charolaise, piemontese, hereford. W Polsce najłatwiej będzie ci nabyc limousine, simental, hereford. Jesli chodzi o mnie to trzymam limousine, jest to rasa prosta w obsludze, mamki sa opiekuncze, maja dosc dobra mlecznosc, opasy maja bardzo dobra wydajnosc rzezna, i dobre przyrosty dobowe, troche mniejsze niz BD czy CH ale i tak jest niezle.


  • 0

#4 Kardan

Kardan

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 33 postów

Napisano 08 wrzesień 2013 - 19:17

Nikt się więcej nie udzieli? Jeśli chodzi o podpunkt 1. to chodziło mi o mieszanki paszowe, a nie rodzaje pasz czyli konkrety tj. tzw. obsypka.
  • 0

#5 Rico

Rico

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów

Napisano 21 grudzień 2013 - 17:50

ja stosuję mieszankę zbożową taką( groch, jęczmień, pszenica jara) mielę na śrutowniku i posypuję kiszonki.
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych