Skocz do zawartości


Zdjęcie

Hodowla alpak w Polsce - dyskusja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 jacob

jacob

    Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 289 postów

Napisano 08 luty 2012 - 08:26

Hej. Co sądzicie o hodowli alpak w Polsce? Ostatnio czytałem ciekawy artykuł na ten temat, mianowicie mówiący o tym, że hodowla owiec w PL jest już na wykończeniu (1986 - 5 mln, 2012 - 214 tys), ponieważ się nie opłaca.

Jeśli chodzi o alpaki, to koszt ich utrzymania jest o ok. 30% niższy niż w przypadku owiec. Samo zwierze jest podobne wyglądem i budową do lamy. Jest za to dużo droższa od owcy - aż 5-7 tys. zł, gdzie owcę już za 250zł można kupić.

Bardziej zachęcająco jest jeżeli spojrzy się na cenę wełny :) Cena wełny owczej pranej wynosi 15-20 zł/kg, cena wełny alpaki również pranej wynosi 150-200 zł/kg.

W artykule piszą, że w Polsce jest niewiele hodowli narazie, więc może to być ciekawa alternatywa nie sądzicie?

pozdro ;)


  • 0

#2 Miki

Miki

    Administrator

  • Administrator
  • 1114 postów

Napisano 08 luty 2012 - 08:48

Chciałbym zaznaczyć, że ważnym produktem pozyskiwanym z alpak jest także ich mleko! Jest bardzo cenione bo jego skład jest bardzo bliski składowi ludzkiego mleka! Ale w sumie mam pytanie jak i czym się takie alpaki karmi i jak o nie dbać?
  • 0

#3 muzyk

muzyk

    Super Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 744 postów

Napisano 08 luty 2012 - 16:44

Witam.Taką hodowle alpak ma facet po sąsiedzku podobno jest to interes dochodowy rozmawiałem z tej fermy z pracownikem to prawda co pisze JACOB.CHów jest taki jak owiec a czy się dokarmia czym innym to nie wiem bo nie interesowałem się to chodowlą.Pozdrawiam.
  • 0

#4 Miki

Miki

    Administrator

  • Administrator
  • 1114 postów

Napisano 08 luty 2012 - 18:44

To byłbym wdzięczny gdybyś zapytał bo w necie niby wszystko pisze ale nie ma to jak dostać profesjonalne rady od hodwcy!
  • 0

#5 jacob

jacob

    Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 289 postów

Napisano 09 luty 2012 - 08:20

plują jak lamy :exclamation: :huh:


:D dobre dobre :P a i dzięki za priva ;)

To byłbym wdzięczny gdybyś zapytał bo w necie niby wszystko pisze ale nie ma to jak dostać profesjonalne rady od hodwcy!


Podpisuje się pod prośbą. Najlepsze informacje pochodzą od osoby, która się tym zajmuje. A propos mleka....to odbiorcy raczej nie znajdziemy :-/?

Ciekawe jak z odbiorcami wełny :huh:

Pozdro
  • 0

#6 Miki

Miki

    Administrator

  • Administrator
  • 1114 postów

Napisano 09 luty 2012 - 08:55

Na mleko trzeba by było podpisać umowe z jakimś ekologicznym sklemem albo poszukać coś na ten temat w sieci może znajdą się jacyś chętni na mleko. W końcu mleko alpaki ma skład praktycznie identyczny do mleka ludzkiego!
  • 0

#7 alpakahodowca

alpakahodowca

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 24 listopad 2012 - 01:28

Jestem hodowcą i poszukuję osoby/firmy, której zlecę produkcję kocy,szali,narzuty z wełny alpak według mojej specyfikacji.
Z mojego stada rocznie pozyskuję 600 kg wełny. Zainteresowane osoby proszę o wiadomość na alpakahodowca@wp.pl

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych