Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Chodowla kur niosek - informacje dla początkującego
Autor Wiadomość
VoYtek8 Offline
Super Moderator

Liczba postów: 2,384
RE: hodowla kur niosek
Nie zamykaj gniazd na noc, kury wtedy też się niosą. One raczej wolą wejść w jakiś kąt w oborze niż w gniaździe spać. Kur mięsem nie karm, one faktycznie by jadły ale po co je do tego przyzwyczajać.
12-01-2013 16:50:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę to polubić Odpowiedz cytując ten post
Pogodny Piątek Offline
Nowy

Liczba postów: 12
Ile masz VoYtek8 kur? Zdaje się, że masz jakieś stado, może masz jakieś uwagi, widzisz sprawy, które warto poruszyć?
15-01-2013 12:27:37
VoYtek8 Offline
Super Moderator

hehe, nie mam kur obecnie myslę że może kiedyś zajmę się tą hodowlą ,ale to są plany ,a planów mam wiele i znając życie większości nie zrealizuje Wink. Wiedzę o kurach nioskach posiadam gdyż moja sąsiadka posiada stado 100-150 niosek i z 50 piskląt, ogólnie to pomagam jej w wielu rzeczach gdyż jest wdową były okresy że zajmowałem sie tymi kurami po parę dni i stąd mam jakąkolwiek wiedze o tym jednak specjalistą nie jestem. W grunice rzeczy teraz jest moda na "jaja wiejskie" czyli z małego stada kur chodzących na wolnym wybiegu i karmone własnymi paszami (owsem pszenicą kukurydzą ziemniakami), znam parę osób którzy tak hodują i w interesie mają taki ruch że kury nie nadążają nieść jajek. Opłacalna jest hodowla zielononóżek, po mojemu to dość specyficzne kury ,ale jajka od tych kur zazwyczaj są w 2 razy wyższej cenie niż zwykłe jajko. Teraz kury nioski są dobrze opłacalne na miejszą skalę jakieś 100-300 sztuk zawsze się oplaca. Jak masz jakieś pytania to pisz postaram się na nie odpowiedzieć.
15-01-2013 12:42:02
[-] 1 użytkownik lubi ten post:
Aga (02-24-2013)
bardzomalorolny Offline
Farmer

Liczba postów: 314
Ja mam ok 30 kur, chowane jak to w małym gospodarstwie, czyli na naturalnych paszach i są na wybiegu przez dzień. I nie wiem, jak to jest w dużych hodowlach, ale u mnie babcia zawsze mówiła, że kury niosą przeważnie do godz 16. I faktycznie, nigdy nie znalazłem jajka później niż po tej godzinie, także nie wydaje mi się że kury w nocy niosą, jeśli już to zaraz po wschodzie słońca, ale mogę się mylić, jeśli źle mówię to proszę mnie poprawić. Pozdrawiam
16-01-2013 21:42:59
VoYtek8 Offline
Super Moderator

Kury niosą się całą dobę oby tylko światło miały, latem jak ciemno robi sie o 22 ,a rozwidnia o 4 to nie ma problemu ,ale zimą gdy przez większą część doby jest raczej noc to trzeba palić światło wtedy kury będą się niosły. Prawda jest taka że kura niesie się kiedy chce jedna rano druga wieczorem, nie ma określonego czasu od do.
17-01-2013 15:10:08
bardzomalorolny (01-17-2013)
DuzyGrzegorz Offline
V.I.P
*

Liczba postów: 1,332
Pamiętać trzeba o programie świetlnym. Oczywiście program taki jest inny dla kur na fermie i na wolnym wybiegu. Częstym błędem jest zbyt długie dogrzewanie kurcząt tzw. sztuczną kwoką, co powoduje późniejsze wejście w okres nieśności. Oświetlenie powinno być na poziomie 1 W na każde 5 m kw. kurnika dla żarówek diodowych (barwa temperaturowa nie więcej 3200 stopni K). Trzeba pamiętać o temperaturze w zimie. Kury w temperaturze ujemnej w kurniku przestają się nieść prawie zupełnie. Podobnie w czasie silnych upałów.
17-01-2013 22:22:03
VoYtek8 (01-18-2013)
VoYtek8 Offline
Super Moderator

Dokładnie temperatura w kurniku to podstawa to zimę okna drzwi i po rogach najlepiej obstawić paczkami słomy bo tamtędy ciepło ucieka najbardziej. Latem zaś trzeba pamiętać o wentylacji i ogólnie jakimś przewiewie.
18-01-2013 21:40:40
damianus87 Offline
Majster

Liczba postów: 224
z tego co mi wiadomo to kura znosi jajko średnio co 12-16 h. ale cały czas światła tez nie musi miec. ja mam 200 kur, i w czasie krótkiego dnia pale światło od godz 14:30 do 20. i rano gdy ide oprzatać opasy czyli od godz 6 do 9. jeśli jest pochmurno to czasami cały dzień. kury niosa sie przewaznie do godz 17, owszem zdarzaja sie przypadki gdy znajde kilka jajek po nocy, ale rzadko. zbyt mam na bierząco, a przed świetami nawet zapisy robię, bo jajek brakuje dla wszytskich Smile
19-01-2013 14:56:30
VoYtek8 Offline
Super Moderator

Na pewno kury niosą się rzadziej niż piszesz, jeśli byłby tak jak w twoim komentarzu to kura znosiłaby 2 jajka na dobe co jest mało możliwe
19-01-2013 22:44:33
damianus87 Offline
Majster

Liczba postów: 224
co 16 h to nie jest 2 razy na dobe, ja mam 200 kur i codziennie mam 150-160 jaj.
20-01-2013 10:50:03
VoYtek8 Offline
Super Moderator

No to w takim razie Twoje kury niosa sie normalnie. Bardziej zasugerowalem sie tym ze srednio 12-16 a to niemozliwe
21-01-2013 21:01:20
kurka Offline
Nowy

Liczba postów: 1
Jeśli chodzi o nieśnośc kur,to nie jest ta kolorowo jak piszecie,że kura znosi codziennie jajko,przynajmniej jeśli chodzi o chów ekologiczny,nie produkcyjny.Zajmuję się kurami już 3 rok.Jeśli mamy codziennie np.od 100 kur 50 jajek,to jest bardzo dobrze.Składa się na to wiele czynników.Chcę dodac,że w kurniku jest ciepło,jest sterowanie świetlne,woda i pokarm pod dostatkiem.
26-01-2013 19:47:17
VoYtek8 Offline
Super Moderator

O tym jest pisane w tym wątku w postach powyżej oraz w każdym wątku związanym z hodowlą kur niosek...
26-01-2013 22:45:04
brydzia Offline
Nowy

RE: Chodowla kur niosek - informacje dla początkującego
Witam! Orientuje sie ktos jak zabezpieczyc kury na wolnym wybiegu, przed lisami i innymi gryzoniami. Czy samo ogrodzenie wystarczy??Tongue
22-02-2013 14:49:45
VoYtek8 Offline
Super Moderator

No to ciężka sprawa z tymi lisami i innymi drapieżnikami polującymi na kury. Nawet najlepsze ogrodzenie nie wystarczy jak się już takie zwierzę zanęci na Twoje kury to będzie reguralnie odwiedzał Twój kurnik. Słyszałem że zakładane są pastuchy na takie zwierzęta, ale ja myślę że najlepszy sposób to jest ostry pies, będzie cały czas biegał szczekał i lis tak pewnie nie będzie się czuł. Pozdrawiam Smile
22-02-2013 17:20:51
robert983 Online
Rolnik z Mazowsza

Liczba postów: 3,366
Witam,jestem początkującym w temacie hodowli kur niosek zaczelem swą przygodę w 2012 roku zakupiłem kury prawie dorosłe i zastanawiam się kiedy wyzbyć się tych kur.Trzymać je jeszcze rok?,w tym roku dokupię młodzieży.Proszę powiedzcie co jaki czas wymieniacie nioski?pozdrawiam
22-02-2013 19:37:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę to polubić Odpowiedz cytując ten post
Miki Offline
Administrator
*

Liczba postów: 1,003
Ja trzymam kury max 3-4 lata a potem zabijam i sprzedaje albo dla rodziny. A Twoje kury ile mają i w jakim wieku je kupiłeś?
23-02-2013 06:57:34
robert983 Online
Rolnik z Mazowsza

Witam jedną partię kur kupiłem w czerwcu były to kury dorosłe [pewnie roczne] a drugie młode na jesieni dopiero zaczeły się nieść,tak to wygląda pozdrawiam.
23-02-2013 15:51:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Chcę to polubić Odpowiedz cytując ten post
Miki Offline
Administrator
*

Liczba postów: 1,003
No to masz roczne i półroczne kury Wink. Ja bym je potrzymał z 3 lata, a potem następna partia.
24-02-2013 05:46:14
robert983 Online
Rolnik z Mazowsza

Witam odświeżę ten temat mam kilka kur niosek na własne potrzeby nadwyżkę jaj rozprowadzam po znajomych,planuję powiększenie hodowli do powiedzmy 100szt.Moje kury dostają wyłącznie ziarno zbóż[pszenica,pszenżyto,kukurydza,owies gruby,gryka] bułki pszenne moczone ,nie kupuje pasz treściwych ponieważ chcę jajek jak najbardziej[ EKO] mają stały dostęp do wody.Mają tez do dyspozycji kurnik o powierzchni 50m/2 i podwórko 1200m/2 dostęp mają tez do kredy pastewnej i tu moje pytanie jakich minerałów im dostarczyć żeby miały to co im potrzebne?.
24-02-2013 16:21:46
bardzomalorolny Offline
Farmer

Liczba postów: 314
wapń, żeby skorupki miały twarde. A najbardziej EKO chyba będzie dawanie potłuczonych skorupek z jajek, które zapewne masz, jeśli jajka zjadasz. Smile
25-02-2013 15:52:16
VoYtek8 (02-25-2013)
robert983 Online
Rolnik z Mazowsza

Skorupki daję ale drobno pokruszone i wysuszone bo na mokrych kury uczą się pić jajka ale chodzi mi bardziej o jakieś mineraly. kreda też jest na wzmocnienie skorupki a co z potrzebami fizjologicznymi drobiu
25-02-2013 21:08:44
piotrxxx Offline
Nowy

Liczba postów: 19
Ja mam pytanie-moje kury dziubią swoje odchody-co może być z nimi nie tak?
To chyba nie jest normalne
11-10-2013 09:01:22
VoYtek8 Offline
Super Moderator

Nic w tym nie normalnego, po prostu wszystkiego nie trawią i z tych odchodów wygrzebują sobie jakieś resztki jedzenia. Dziwnie to brzmi, ale tak jest, z resztą tym się nie martw na pewno się nie otrują. Wink Pozdrawiam Smile
11-10-2013 15:22:37
daniel.maz Offline
Nowy

witam chcialem przyszlym chodowcom opowiedziec jak ja kupilem kury 130 szt z fermy borkowski to jest woj ludzkie lub kujawsko pomorskie pod tel 608751567 kury przyjechly juz chore powielu leczeniach jedna trzecia padla reszta chdzi bo chodzi byly niby szczepione ale szczepienia niepokrywaly sie zwiekiem jakim muwil sprzedawca do dzs nie niosom normalnych jaj choc kupilem je wstyczniu 22 tygodniowe sprzedawca na temat choroby kazal mi podawac anioxycyline przes caly czas muwiac zepotym leku morzna sprzedawac jajka a przecierz to antybiotyk ale skoro on takrobi to smacznego tym kto odniego kupuje widzac muj numer telefonu nieodbiera tak wiec trzeba uwarzac na piekne slowa izapewnienia sprprzedawcy o szczepieniach i zdrowiu kur.
01-07-2014 17:12:06
tony1 Offline
Nowy

Liczba postów: 2
witam moje kóry nie mają pierza na grzbiecie już od 2 lat czym to jest spowodowane?
08-07-2014 10:27:04
ania1983 Online
V.I.P
*

Liczba postów: 1,552
pytanie, czy kury mają koguta?
08-07-2014 10:30:00
AndJan Offline
Nowy

Liczba postów: 2
Witam mam problem z chorobą nóg Leghornów powstają zgrubienia na stopach i palcach proszę o radę.
28-08-2014 03:30:25
wiejskieżycie Offline
3mam kurki dla jaj :)
*

Liczba postów: 1,354
Kurki mogą mieć świerzb. Jeśli masz możliwość zamieść jakieś zdjęcie.
28-08-2014 08:52:54
izipopejka Offline
Nowy

Liczba postów: 4
Witam.. mam problem z kurami i brakiem jajek. Mam 21 kur + koguta, był chwilowy okres ze było 11 jajek a tak to 4-7 szt dziennie. Kury dwa miesiace temu zaczeły się nieść. przenica, owies, chleb, ziemniaki, zielonka, pokrzywa ciągle wydaje mi się, że lepiej żywić już sie nie da. jakiś czas temu kupiłem paszę dla niosek i witaminy do wody i też zaczełem dodawać. Skorupki z jajek pokruszone, no cuda na kiju a dostaje kilka jajek dziennie. dodam ze mają kurnik z wybiegiem i od godziny 16-17 wypuszczam je i latają gdzie chcą.
Wiec co jest kurna nie tak??
prosze o pomoc a najlepiej jak ktos chętny rozpisze mi dawaj chłopie tyle i tyle przenicy, tyle paszy itp itd.
pozdrawiam
Izi
01-09-2014 16:44:18
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości