Skocz do zawartości


Zdjęcie

chłodnica Ursus C-330 - woda zamarzła podczas jazdy; jaka przyczyna?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mathini

Mathini

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 22 marzec 2013 - 15:59

Witajcie, mam problem z moim c 330. Otóż odpaliłem go wczoraj, wlałem wody do chłodnicy, pojechałem na skup ze 2km, wróciłem, patrzę a temperatura wychodzi już poza zielone (przypomnę, że jeździłem w temp -4 bez żadnej tektury na chłodnicy). Co mnie zdziwiło, spuszczam wode z bloku, gorąca, odkręcam kranik w chłodnicy a woda lodowata, na końcu zrobiła się trochę "letnia" i skończyło lecieć. Podejrzewam uszkodzoną pompe wody, co Wy na to ?
  • 0

#2 kubusjettaII

kubusjettaII

    moderator forum

  • Super Moderator
  • 1627 postów

Napisano 22 marzec 2013 - 16:42

mogły ci się łopatki oberwać lub na osi obrócić.
  • 0

#3 grzepaku1

grzepaku1

    Super Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 614 postów

Napisano 22 marzec 2013 - 18:25

podejrzewam że zamarzła ci woda w chłodnicy w tych pionowych cienkich żebrach pewnie masz termostat i po wlaniu wody do ciągnika termostat zamknął obieg bo woda zimna a zanim się nagrzała i termostat się otworzył to zdążyła zamarznąć w chłodnicy i jak jeżdzisz na wodzie to obowiązkowo trzeba zatykać chłodnice bo w mróz tak się dzieje a najlepiej zalej go płynem
  • 0

#4 przemek2092

przemek2092

    V.I.P

  • Moderator
  • 1052 postów

Napisano 22 marzec 2013 - 18:50

W taki mróz i przy nie dużej odległości faktycznie mogła zamarznąć i termostat jeszcze nie pościł, weź i niech ciągnik sie nagrzeje i sprawdź wtedy czy będzie różnica jeśli nie to musi być pompa do wymiany ;)
  • 0

#5 Tofik

Tofik

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 4132 postów

Napisano 22 marzec 2013 - 20:12

A moze poprostu termostat sie zaciol i woda nie poszla w obieg
  • 0

#6 kubusjettaII

kubusjettaII

    moderator forum

  • Super Moderator
  • 1627 postów

Napisano 22 marzec 2013 - 21:02

tych opcji nie wziąłem pod uwagę ale rzeczywiście mogło przymarznąć. dlatego ja zawsze w zimę jak nie miałem płynu zalewałem gorącą wodą co też pomagało w odpaleniu maszyny.
  • 0

#7 VoYtek8

VoYtek8

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 2648 postów

Napisano 22 marzec 2013 - 21:51

Ja myślę że to wina termostatu, ale przede wszystkim należało zalać chłodnicę płynem i na pewno nie byłby żadnych problemów. Pozdrawiam :)
  • 0

#8 Mathini

Mathini

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 23 marzec 2013 - 08:16

Dziękuję Panowie za pomoc, sprawdzę działanie termostatu i stan łopatek pompy, jeszcze raz dziękuję, pozdrawiam!
  • 0

#9 Mikruss

Mikruss

    Super Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 972 postów

Napisano 23 marzec 2013 - 09:59

Na mrozie jak sie wleje wode i nie zasłoni chłodnicy to normalne że chłodnica zamarznie przy pędzie powietrza, miałem tak kilka razy, teraz cały rok mam wlany płyn i przynajmniej kamień mi się nie osadza i rdza w układzie.
  • 0

#10 przemek2092

przemek2092

    V.I.P

  • Moderator
  • 1052 postów

Napisano 24 marzec 2013 - 11:55

Opcji jest kilka a jaka będzie przyczyna dowiemy sie jak kolega to sprawdzi ;) sam jestem ciekawy ale też stawiam na termostat ;)
  • 0

#11 cioska

cioska

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 79 postów

Napisano 24 marzec 2013 - 18:35

witam.pamiętaj nigdy nie zalewaj zimnej wody gdy jest poniżej 0 ,ciągnik przez noc jest wychłodzony i zanim zimna woda przepłynie przez płytki w chłodnicy to jest już zamarznięta,bo możesz to poznać po tym że zbyt mało wody wlałeś i wtedy musisz rozgrzać chłodnicę (szmatą namoczoną w ropie na pręcie )podpalić i od strony wiatraka nisko chłodnicy trzymać ogień -odkręć kranik i woda powinna zimna spłynąć i wtedy będziesz wiedział że jest obieg.
  • 0

#12 grzepaku1

grzepaku1

    Super Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 614 postów

Napisano 24 marzec 2013 - 20:50

nie radzę rozmrażać chłodnicy ogniem bo bardzo cienkie żeberka w chłodnicy w których nie ma wody szybko się nagrzewają a lutowane są cyną która topi się w temperaturze cos koło 230 stopni a jeśli już to bardzo ostrożnie wolał bym ciepłą wodą
  • 0

#13 Tofik

Tofik

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 4132 postów

Napisano 24 marzec 2013 - 20:55

A ja tam jestem za plynem raz wlejesz i rok spokoju Pozdrawiam
  • 0

#14 cioska

cioska

    Użytkownik

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 79 postów

Napisano 25 marzec 2013 - 09:25

grzepaku ,nie sądzę aby woda pomogła nawet jak się uda to ci zamarznie to co wylałeś na chłodnicę a wiatrak jeszcze bedzie nawiewał zimnem.Mialem 30-tkę 30lat na wodzie, i zimą jak czasem przylapie w chlodnicy (przy zalaniu zimną woda),to podgrzewałem ogniem i nie mieniałem nigdy chlodnicy-z wodą gorącą trudno jest podejść od strony wiatraków.
  • 0

#15 garzew

garzew

    Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 468 postów

Napisano 27 marzec 2013 - 09:58

Mathini udało ci się ustalić co było przyczyną zamarznięcia wody w chłodnicy. No czy możesz powiedzieć jakim sposobem rozmroziłeś chłodnicę?
  • 0

#16 enzo.tomek

enzo.tomek

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 27 marzec 2013 - 13:50

kolego sprawdz ile łopatek masz na wentylatorze jak 4 to ktoś dokładał i zawsze będzie ci zimą zamarzało


  • 0

#17 Mikruss

Mikruss

    Super Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 972 postów

Napisano 27 marzec 2013 - 19:39

jak byście lali płyn to by nic nie zamarzało
po drugie jestem ciekaw czy któryś z Was widział jak wygląda w środku silnik jeżdżący na wodzie i taki na płynie.
U mnie w domu ciapek robił jeszcze do niedawna pod 400 mth rocznie może i czasami więcej - jedna rdza kamień itp itd... i zimą kłopot z zamarzaniem przy nie osłoniętej chłodnicy

  • 0

#18 Tofik

Tofik

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 4132 postów

Napisano 27 marzec 2013 - 20:20

Mikrusie bo takie sa realia jerzdzenia na wodzie:) dlatego lepiej wydac pare groszy na plyn i miec glowe spokojna niewazne czy to lato czy zima Pozdrawiam
  • 0

#19 simson54

simson54

    Super Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 722 postów

Napisano 28 marzec 2013 - 18:09

ja kupiłem borygo zalałem i mam spokój a za bańke 5 l dałem chyba 38 zeta . Pozdrawiam :)
  • 0

#20 Mathini

Mathini

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 30 marzec 2013 - 17:43

Przyznam, że chłodnicy nie rozmrażałem, po prostu otworzyłem kraniki i to wszystko. Wiecie zalałbym to płynem, ale ta chłodnica ma już swoje lata, ma delikatne wycieki, poza tym od x lat jeździła na wodzie i ma trochę kamienia, szkoda wlewać tam płyn, a na nową chłodnicę nie mogę sobie pozwolić ze względu na finanse. Nie zajrzałem do tego jeszcze, w poniedziałek spróbuję wyjąć termostat i napiszę jak coś będę wiedział. Możecie mi powiedzieć w jaki sposób sprawdzić działanie termostatu ? Podgrzać go palnikiem gazowym ?
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych