Skocz do zawartości


Zdjęcie

6ha pola II-III klasy gleby - opłaca się siać pszenice?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 MlodyRolnik

MlodyRolnik

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów

Napisano 10 maj 2013 - 13:42

Cześć!
Piszę do was w sprawie pszenicy! Za niedługo będę przejmował gospodarkę teraz już się zastanawiam czy opłacało by mi się na ziemi 2,3 klasy rozsiać pszenice czy jakieś inne zboże, czy by mi się to opłacało, ile by mi wyszło ton z 1 ha i czy mi się opłaca wysiać na to czy może zacząć hodowlę świń posiadam aktualnie 6 ha pola...
Pozdrawiam
  • 0

#2 Wielki124

Wielki124

    Użytkownik

  • Zbanowany
  • PipPip
  • 98 postów

Napisano 10 maj 2013 - 18:20

a budynki jaki masz gdzie świnie wiecej zeżrom nisz som warte
  • 0

#3 pablos

pablos

    Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 476 postów

Napisano 10 maj 2013 - 19:42

witam na ziemi tej klasy możesz uprawiać co ci się podoba myślę że pszenica nie jest złym pomysłem co do
hodowli świń Wielki 124 ma rację !


  • 0

#4 Tofik

Tofik

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 4132 postów

Napisano 10 maj 2013 - 20:25

Ja bym obstawial pszenice na tej klasie ziemi powinienes ukosic co najmniej 5 ton ale wszystko zalerzy jakie i ile dasz papu
Pozdrawiam
  • 0

#5 VoYtek8

VoYtek8

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 2648 postów

Napisano 10 maj 2013 - 23:23

A po co Ci hodować świnie? Masz 6 ha pola, powiedzmy że z hektara ukosisz 5t (albo więcej jak zadbasz i wynawozisz), 6x5 daje 30t ziarka, i jak to sprzedaż to zostanie Ci mnóstwo pieniędzy nawet po odliczeniu kosztów. Świnie samą pszenicą żyć nie będą i przy obecnych cenach to ciężko Ci będzie cokolwiek z tego interesu wyciągnąć, a zboże zawsze bez problemu możesz sprzedać. Choć mi by było szkoda to wszystko zbożem obsiewać, ja bym tak zasadził ziemniaki albo trochę innych warzyw (cebul, marchew) i też na tym można zarobić spore pieniądze. Pozdrawiam :)
  • 0

#6 Tofik

Tofik

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 4132 postów

Napisano 11 maj 2013 - 11:00

jak dla mnie to wazywa to loteria(troche sie tym zajmuje) bo jednego roku mozna zlapa ladna kase a przez kolejne 2-3 mozna isc po kosztach bo ceny i zbytu zbytnio niema a koszta uprawy z roku na rok wieksze ale tak czy inaczej cos trzeba robic bo z siedzenia kasy nie ma
Pozdrawiam
  • 0

#7 garzew

garzew

    Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 468 postów

Napisano 11 maj 2013 - 13:31

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale na siew pszenicy to już chyba za późno, najwyżej to jeszcze kukurydzę posiejesz. Ale tak w ogóle to jeżeli nie chcesz dużo inwestować to zborze będzie najlepszym rozwiązaniem.
  • 0

#8 pawelxy1

pawelxy1

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 1125 postów

Napisano 11 maj 2013 - 14:26

pszenica z hektara nawet na dobrej ziemi do 8 ton dochodzi toteż razy 6 wynosi 48ton
pomnóż to razy 800zł około wychodzi ci 38400zł;d
  • 0

#9 MlodyRolnik

MlodyRolnik

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów

Napisano 11 maj 2013 - 15:11

Znaczy za rok przejmę gospodarkę i sam będę tym kierował, a powiedzcie mi czy przy takiej ilości pola jest możliwość wzięcia dotacji na rolnika i jakie są wymogi do tego? Możecie mi powiedzieć ile wam jeszcze wychodzi za opryski, nawozy pod pszenice z 1 ha? U mnie za tonę jest 930-1200 zł na skupach... A gdybym jeszcze mógł wiedzieć ile się płaci za wydzierżawienie jednego ha średnio? :P
  • 0

#10 Tofik

Tofik

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 4132 postów

Napisano 11 maj 2013 - 21:03

Jezeli chodzi o dzierzawe to jest roznie bo nie ktorzy maja pole a go nie potrzebuja wiec je oddaja komus w dzierzawe a inni co sobie licza wiec to kwestia dogadanie
Koszt ogolnej uprawy to jakies 2-2,500/1ha ale to zalerzy co sypiesz itd wiec koszta moga byc rozne
Co do rolnika to nie wiem bo nie korzystalem pozatym nie mam wystarczajacej ilosci pola bo kiedys trzeba bylo cos kolo 10ha+wyksztalcenie rolnicze a teraz to nie wiem jakie sa dokladne wytyczne pozatym najlepiej podjechac do agencji i tam zapytac jakie wymogi i napewno udziela informacji
Tak czy inaczej na 6 ha bedzie ci sie nalezala dotacja bezposrednia + ewentualnie jakies pakiety jezeli bedziesz chcial w nie wejsc bo nie sa przymusowe:)
Pozdrawiam
  • 0

#11 MlodyRolnik

MlodyRolnik

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów

Napisano 13 maj 2013 - 19:31

Ale już na te pakiety bym musiał spełniać jakieś wymogi, a więc mówicie, że opłaca mi się pszenice mi siać? A nie wyjałowi ziemi? Bo u mnie z nawożeniem naturalnym też jest trudno :P
Pozdrawiam!
  • 0

#12 VoYtek8

VoYtek8

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 2648 postów

Napisano 13 maj 2013 - 21:12

Ziemię 2, 3 klasy ciężko wyjałowić :) oczywiście jak będziesz siał n co roku na tym samym polu pszenicę to plon będzie coraz niższy, ale zawsze możesz posypać trochę Lubofoski albo Polifoski ew. saletrzaku i wtedy plon się poprawi, albo dla odmiany co ileś lat zasiać jęczmień albo kukurydzę. Pozdrawiam :)
  • 0

#13 dominikp64

dominikp64

    Bywalec

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisano 13 maj 2013 - 22:40

Przy tak dobrej klasie ziemi wystarczy proste zmianowanie. Jak napiał VoYtek8 raz na kilka lat kukurydzę na ziarno a słomę do przyorania na masę organiczną i ziemia będzie żyzna i bogata w próchnicę. Lub zamiast tego co parę lat możesz obsiać motylkowymi i jeszcze na tym skorzystasz bo są większe dopłaty.:D
  • 0

#14 MlodyRolnik

MlodyRolnik

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów

Napisano 14 maj 2013 - 16:09

Ja chcę tak ogólnie na sprzedaż by uzyskać daną kwotę na dalsze rozwijanie gospodarki! :P Jak na przyoranie to od razu sieczkarnią by musiał jechać hmmm... A jak myślicie czy mi się opłaca hodować np. krowy czy może zorać łąkę i siać pszenicę :P Pytam się tak jeszcze bo bezczynnie stoi mi na środku placu obora gdzieś tak 20x10x5m :P A może w jakieś inne zwierzęta zainwestować? :P
  • 0

#15 Przemek15_03

Przemek15_03

    Farmer

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 209 postów

Napisano 15 maj 2013 - 07:27

wszystko zależny jak chcesz pracować? czy gospodarstwo to twoje jedyne źródło utrzymania?. ja na twoim miejscu siałbym zboże na sprzedaż jak nie pszenice to rzepak. Rzepak jest o tyle lepszy, że nie nigdy się nie martwię że mi się połozy ;) a na pszenicę sypniesz za dużo i nie skrócisz na czas i może być nie ciekawie. Wracając do bydła to nie wiem ile masz ziemi krowy poniżej 20 sztuk to się nie opłaca przynajmniej takie jest moje zdanie możesz jeszcze pomyśleć nad opasami jak masz chlewnie. postawisz byczki mięsne na łańcuchu dobra pasza mało ruchu pięknie rosną. Świnie sobie odpuść to nie jest pewny zysk .A i najważniejsze jak masz uprawę zbóż masz dużo więcej czasu a ze zwierzętami to cały czas robota.
  • 0

#16 MlodyRolnik

MlodyRolnik

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów

Napisano 15 maj 2013 - 16:07

Nie, nie wiesz co jeszcze rok szkoły :P Gospodarstwo nie jest moim jedynym utrzymaniem... Też mam zamiar pracować i właśnie mi chodzi o to by nie tracić wiele czasu na zwierzęta tylko mieć też czas na pracę i dodatkowe pieniądze czerpać żeby wyżyć i dzierżawić pola ... A byczki mięsne jeżeli tak to ile bym musiał mieć ich by mi się to opłacało i czy ta pasza jest droga? Jak mówie mam do wykorzystania oborę no i jeśli się uprę to też stodołę :P
  • 0

#17 VoYtek8

VoYtek8

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 2648 postów

Napisano 15 maj 2013 - 21:08

Jak chcesz czas oszczędzić to nie pakuj się w zwierzęta bo codziennie świątek piątek, sobota, niedziela będziesz musiał rano wstawać i obrządzać, a zboże nie wymaga tyle uwagi, możesz robić na polu popołudniami i wieczorami i Ci pszenica nie będzie byczała że jest głodna :D. Pozdrawiam :)
  • 0

#18 lakiki

lakiki

    Nowy

  • Użytkownik
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 24 maj 2013 - 20:25

wejdz w ziemniaki lub owies . nie nawoz zbyt mocno
  • 0

#19 VoYtek8

VoYtek8

    V.I.P

  • Użytkownik
  • 2648 postów

Napisano 24 maj 2013 - 20:53

Nie jestem pewny czy ziemniaki i owies to dobry pomysł... Na ziemniakach nie jeden się w poprzednim sezonie już zawiódł (ze mną włącznie), ponieważ cena była niska, i jeszcze nadwyżka produkcji :( zaś owies to dobre zboże jeśli się je uprawia dla swoich zwierząt na pasze, na sprzedaż to się wcale nie opłaca bo cena tony jest niska i plon z ha też nie za wysoki więc się za wiele nie utarguje. Pozdrawiam :)
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych